недеља, 19. феб 2012, 07:18 -> 08:05
Коју поруку данас да обучем?
Током изборне године у Америци, политичари на сваки начин шаљу поруке бирачима, а један од најскривенијих је одабир одеће. Реч је о моћном начину комуникације којим кандидати могу да успостављају везе са гласачима, поручују да све држе под контролом или да нису много другачији од просечног човека.
Председнички кандидати током борбе за Белу кућу не носе џемпер само да би им било топлије или црвену кравату само зато што воле ту боју. Добро одабрана одећа може да пошаље поруку коју не могу речи, објашњавају познаваоци.
Богати Мит Ромни, који има највеће шансе да буде кандидат републиканаца, у кампањи често носи џинс, повремено заврне рукаве од кошуље и огрне спортску јакну, и то америчких брендова који нису сувише скупи.
„Мит Ромни тиме каже бирачима: 'Хеј, ја нисам тако неприступачан, нисам много другачији од вас'", рекао је стилиста Мајкл О'Конор. И заиста, до Американаца је допрла та порука.
„Ромни покушава да успостави везу са обичним човеком, јер његово богатство није нешто са чиме ми можемо да се поистоветимо", додао је О'Конор.

И други републиканци Рон Пол и Рик Санторум носе џемпере, али Њут Гингрич остаје веран конзервативном стилу из времена Роналда Регана осамдесетих година прошлог века. Носи тамно одело, уштиркану белу кошуљу и црвену кравату.

Тај стил, објашњавају модни познаваоци, одражава снагу традиције. Црвена боја, међутим, није резервисана само за републиканце. Председник Барак Обама је имао црвену кравату током последњег говора о стању нације.
„Обама је био једини у видокругу са црвеном краватом да би поручио: 'Ја имам контролу, знам све шта се дешава и рећи ћу вам како ствари стоје, рећи ћу вам оно што треба да знате.' Црвена боја је јака боја која симболише ауторитет", објаснила је модна уредница Трејси Тејлор.
У предизборној кампањи, под лупом јавности су и супруге председничких кандидата.
Прва дама Мишел Обама на оригиналан начин приступачну америчку конфекцију комбинује са високом модом, што је освојило Американце и уврстило је на листе најбоље одевених жена.

Модни познаваоци истичу да се једино Ен Ромни труди да јој буде конкуренција.
Али, до америчких председничких избора почетком новембра има довољно времена за различите одевне комбинације. Гласачи ће показати да ли одело чини човека.

