Карађорђе и Мика Африка у Југословенској кинотеци

Поводом јубилеја – 70 година од оснивања, Југословенска кинотека приредила је нову сталну поставку која обухвата драгоцене експонате из предисторије и историје филма, а посебна пажња поклоњена је развоју домаће филмске уметности.

Нова стална поставка, под називом „Наш музеј филма“, биће свечано отворена 23. јануара. 

Посетиоци ће кроз чак 28 изложбених целина моћи да сагледају различите периоде и аспекте који су у технолошком и уметничком смислу битни за развој кинематографије до краја 20. века.

Најстарији изложени предмети потичу из 19. века, а међу њима су и изузетна Царска панорама и прва камера браће Лимијер. Ту су и камере с почетка 20. века које су припадале Александру Лифки и српском сниматељу Михаилу Михаиловићу, познатијем као Мика Африка.

Део изложбе посвећен је раним биоскопима и пионирима филма на овим просторима, а посебан акценат стављен је на први српски играни филм Карађорђе (1911).

У осталим целинама представљен је документарни филм из времена балканских и Првог светског рата, затим успех наших уметника у свету, Београд на филму у међуратном периоду, филмски журнали и рекламе, као и продуцентске куће.

У складу с хронологијом следи представљање феномена и значајних аутора југословенске и српске кинематографије након Другог светског рата.

Мултимедијална изложба укључује одабране инсерте, филмску музику домаћих композитора, део богате збирке плаката, фотографије, документа и другу пратећу грађу.

Поставка обухвата и предмете из легата Љубише Самарџића, Павла Вуисића, Милене Дравић, Драгана Николића, Живојина Павловића и других.

Сталну поставку осмислио је стручни тим Југословенске кинотеке. Архитектуру и дизајн изложбе у име студија „Вју“ потписују Иван Мангов и Весна Оровић, а графички дизајн и визуелни идентитет, у име студија „Браћа Буразери“, потписују Никола Радојчић, Исидора Томић и Душан Стокић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво