Тајне старих цивилизација на Смотри археолошког филма

Пројекцијом египатских остварења „Манастир Светог Антонија“, „Абу Симбел“ и „Карнак“, у Атријуму Народног музеја у Београду, 2. априла се отвара 20. Међународна смотра археолошког филма. Почасни гост јубиларног издања престижне филмске смотре је Арапска Република Египат.

Бојана Бојић Брешковић, директорка Народног музеја у Београду, напоменула је да ове године публику очекују 42 филма из 12 земаља.

„Осим остварења из Египта, поштоваоци археолошког филма имаће прилику да виде остварења из Шпаније, Русије, Немачке, Грчке, Украјине, Белгије, Мађарске и Шкотске. Посебно сам поносна што ће чак 16 филмова у српској продукцији бити приказано на фестивалу“, рекла је Брешковићева.

Додала је да филмови у највећој мери својим садржајем доносе новине из света археологије, у виду репортажа, али и образовних филмова који представљају важна открића, акао и изузетна достигнућа древних цивилизација.

Брешковићева је рекла да је задовољна јер је коначно мумија староегипатског свештеника Нисмина, познатија као Београдска мумија, пренета из Археолошке збирке Филозофског факултета у Народни музеј, где ће посетиоци од 2. априла бити у прилици да је виде.

У Београд стижу филмска остварења која су приказивана на угледним европским фестивалима археолошког филма, попут смотре у Роверту у Италији, Ируну у Шпанији или немачком Килу.

Посетиоци фестивала упознаће локалитет Борђош у Војводини у чијој су непосредној близини откривена 23 локалитета из различитих периода.

Истраживања су открила да су ту живели становници потиске културе који су одржавали живе контакте са становницима насеља винчанске културе на југу.

Љубитеље архолошког филма очекују и мистерије везане за манастир Светог Антонија који се налази у оази на 150 километара од Каира, где је сахрањен Свети Антоније Велики, али и прича о Музеју праисторије у Валенсији и авантуре археолога на Канарским острвима.

Посебну пажњу публике добиће и остварење Стари Рас у режији Иване Стивенс, који открива како су Срби ратовали против Византије и Бугарске и како су живели Намањићи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво