„Миљеница“ отвара Фест, Београдски победници Фајнсу и Макавејеву

Под слоганом „Без заштите“, 47. Фест, од 22. фебруара до 3. марта, приказаће 125 филмова, а „Београдски победник“ за изузетан допринос филмској уметности биће постхумно додељен српском редитељу Душану Макавејеву, док ће признање за досадашње стваралаштво бити уручено редитељу и глумцу Рејфу Фајнсу.

Конференција за новинаре у Скупштини града почела је минутом ћутања у част недавно преминулом Макавејеву, а уметнички директор фестивала и директор Југословенске кинотеке Југослав Пантелић најавио је да ће признање за изузетан допринос филмској уметности бити предато 25. фебруара у Комбанк дворани пре пројекције филма Случај Макавејев, Горана Радовановића, док ће два дана раније у Кинотеци бити откривена плоча са именом великог редитеља.

Слоган и визуелни идентитет овогодишњег Феста такође је одавање почасти Макавејеву.

Фајнс долази на Фест поводом пројекције свог филма Бела врана, који ће између осталих представити и позната глумица Адел Ексарчопулос, награђена „Златном палмом“ за улогу у филму Плаво је најтоплија боја.

Како су најавили градски секретар за културу Иван Карл и в. д. директора Цебефа Дамир Хандановић, у 11 програмских целина биће приказано 125 филмова, у 13 дворана, а укупно је планирано 500 пројекција.

Пантелић подвлачи да одабрани наслови, сваки на свој начин, представљају ауторски окршај са актуелном стварношћу или стварношћу коју одавно називамо прошлошћу.

„Више него приметна заступљеност филмова такозваних малих кинематографија или знатног броја редитељки у програму Феста (22) није ствар селекторске коректности, већ квалитета ауторског израза који треба да препозна и публика и дистрибутери“, рекао је Пантелић.

Главни такмичарски програм обухватиће 14 филмова из Велике Британије, Француске, Либана, Аргентине, Ирана, Аустралије, САД, Хрватске, Азербејџана, Словеније и Русије, а о најбољима ће одлучивати: српски редитељ Бојан Вулетић, словеначка глумица Милена Зупанчић, румунска редитељка Ијана Урикару, српска глумица Нада Шаргин и хрватски глумац Горан Богдан.

Пантелић је посебну пажњу скренуо на остварења Брусхалтер (у режији Вајта Хелмера са Микијем Манојловићем у главној улози), Црни анђео (Луис Ортега), Фабрика (Јуриј Биков), Границе света (Гијон Никлоу), Хотел Мумбај (Антони Марас), Капернаум (Надин Лабаки), Осми повјереник (Иван Салај), Последице (Дарко Штанте), Спокој (Пабло Трапер).

У такмичарском програму „Српски филм (Србија и пријатељи)“ биће приказано 13 остварења, српских већинских и мањинских копродукција, а у жирију су српски редитељ Лазар Бодрожа, директор Хрватског аудиовизуелног центра (ХАВЦ) Даниел Рафаелић, српски глумац Милан Марић, кинески глумац Ванг Јао и уметнички директор фестивала у Хмабургу Алберт Видершпил.

Публика ће имати прилику да погледа: Алекси (Барбара Векарић), Делиријум тременс (Горан Марковић), Био сам код куће, али... (Ангела Шанелец), Избрисана (Миха Мазини и Душан Јоксимовић), Из љубави (Ненад Миковић), Између дана и ноћи (Андра Мартиновића), Пијавице (Драган Маринковић), Последњи Србин у Хрватској (Предраг Личина), Пси умиру сами (Никола Петровић), Режи (Коста Ђорђевић), Сам самцат (Боб Јелчић), Случај Макавејев (Горан Радовановић) и Шавови (Мирослав Терзић).

Награду „Небојша Ђукелић“ за најбољи филм региона доделиће жири у саставу: хрватски писац и филмски критичар Јурица Павичић, декан Факултета драмских уметности Милош Павловић и филмски критичар Радио Београда Невена Матовић, а ту су и Политикина награда „Милутин Чолић“ и награде Фипресци жирија и Федеора жирија.

Фест отвара филм Миљеница Јоргоса Лантимоса, који има 10 номинација за Оскара, на затварању ће бити приказано остварење Они, Паола Сорентина, док ће у „Главном програму“ ван конкуренције бити приказан документарац Пепе, један узвишени живот, Емира Кустурице.

Град Београд је за 47. Фест, према речима Ивана Карла, издвојио 35 милиона динара, док су код Министарства културе аплицирали за девет милиона динара.

Улазнице ће бити у продаји од 9. фебруара, а у првих седам дана одобрава се 10 одсто попуста за комплете карата по терминским линијама.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво