Почиње Међународни фестивал етнолошког филма

Три селекције Међународног фестивала етнолошког филма, од данас до 14. октобра, у Етнографском музеју представљају 58 филмова из 30 земаља.

Музејски саветник у Етнографском музеју и коселектор програма Весна Душковић рекла је на конференцији за новинаре да је са колегиницом Љиљаном Гавриловић имала обиман посао да погледа 160 филмова пријављених за фестивал и са жаљењем констатовала да је домаћа продукција из године у годину све слабија.

Душковићева је приметила да је и међу студентским филмовима видљива разлика између домаћих и иностраних остварења и док су страни филмови одлично осмишљени, са извенаредном камером, монтажом и режијом, код српских остварења се види да су „рађени помоћу штапа и канапа“.

Овогодишњим програмом доминирају филмови о положају жена и маргиналних група, многи се баве преиспитивањем родних улога и сексуалности и, како је Весна Душковић истакла, приликом прављења селекције, жеља је била вратити се правим етнолошким и антрополошким темама, а политику оставити за друге фестивале.

Љиљана Гавриловић, ванредна професорка Филозофског факултета у Београду и научна сарадница у Етнографском институту САНУ, каже да би требало домаће филмове извући из такмичарског програма како би било могуће наградити их и тиме можда подстаћи продуценте да више снимају.

Професорка Гавриловић је такође приметила много филмова о егзотичним крајевима што даје додатну интересантност фестивалу.

Осим такмичарског, информативног и студентског програма, извршни директор фестивала Саша Срећковић је најавио и посебне програме.

У сарадњи са Универзитетом Свинбурн и Регионалним уметничким центром „Баркли“ биће представљена аустралијска кинематографија, а у сарадњи са Балканским документарним центром из Софије биће организована радионица Нове технологије и нематеријално културно налсеђе и "pitching forum".

Срећковић је скренуо пажњу и на филм Као што иду ђевојке о последњој вирџини у Црној Гори, који је снимљен у сарадњи Етнографског музеја у Београду и Колеџа „Колумбија“ у Чикагу, а биће предстваљени и најбољи видео-портрети у трајању од три минута, снимљени мобилним телефоном, који су одабрани на конкурсу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи