Нови филм Младена Ковачевића о Деда Мразовој скривеној радионици

Познати документариста Младен Ковачевић снима у Кини свој нови дугометражни филм „Срећна Нова, Ију“ о граду у коме се налази више од 600 фабрика које производе новогодишње украсе за цео свет.

„Ију је један од најразвијенијих кинеских градова, делује као кинески Дубаи. Испред семафора су 'масератији', 'ферарији', нешто што ми из Србије тешко можемо да замислимо, а плате радника у тим фабрикама су између 600 и 1.500 евра“, каже Ковачевић познат по остварењима Анплагд и Зид смрти и тако то.

Перспектива аутора који долазе из Источне Европе и Србије и снимају филмове у Кини, како Ковачевић примећује, много је другачија него перспектива аутора који тамо одлазе из Западне Европе и који се углавном ослањају на исте стереотипе и баве се темама велике популације, јефтине радне снаге, смогом.

„Аутори из овог дела света, у Кину одлазе из чисте радозналости у потрази за неким великим занимљивим причама. У овом филму ми се бавимо животом радника у тим кинеским фабрикама, који су углавном мигранти, пошто Кина има око 200 милиона радника миграната који путују тамо где су плате највише, а радна снага најпотребнија“, испричао је Ковачевић медијима.

Он је прецизирао да се бави „радницима који живот проводе у паралелном универзуму божићних фабрика града Ију“, а идеју за филм је добио из пријатељеве приче.

Кина се, како каже, прилично неравномерно развијала и постоје економски центри, међу којима је и Ију са највећим тржним центром у свету који има више од 75.000 продавница.

Ковачевић истиче да скоро сваки украс који видимо на јелци у Њујорку, Москви и Београду прави се у Ијуу.

Радници су из разних делова Кине и пошто говоре различитим дијалектима и не разумеју се међусобно, осим када говоре мандарински, они се групишу по фабрикама тако да буду из истог региона.

„Суштина овог филма јесте управо то што су те фабрике као сурогати за неку нормалну породичну атмосферу какву ми овде имамо. У тим фабрикама раде најбољи пријатељи, упознају се момци и девојке, ту се формирају породице, деца расту у истим тим фабрикама“, испричао је Ковачевић.

„Ију се налази око 300 километара од Шангаја и топао је, скоро тропски град, а производи капе за Деда Мраза и новогодишње украсе, па је још занимљивије то снимити у летњим месецима“, рекао је Ковачевић, који очекује да филм заврши крајем 2018. или током 2019. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи