Редитељ и протагониста филма „Повратак у Монток“ за РТС на Берлиналу

Доделом награда у Берлину завршава се 67. међународни филмски фестивал. Међу најбољим филмова је „Повратак у Монток“ ветерана Фолкера Шлендорфа. О филму, који са Берлинала стиже на београдски ФЕСТ, за РТС ексклузивно говоре прослављени немачки редитељ и европска и светска глумачка звезда Стелан Скарсгард.

Неуништиви Фолкер Шлендорф, чију је каријеру обележила Оскаром награђена екранизација романа нобеловца Гинтера Граса Лимени добош, снимио је филмску причу која се наслања на роман дугогодишњег пријатеља, швајцарског писца Макса Фриша Монток. У импресивно снимљено дело, редитељ је уткао аутобиографске елементе, направивши причу о изгубљеним љубавима у животу, кајању, срећи, болу.

С обзиром на то да су редитеља током каријере највише интересовале приче о тоталитаризму, објаснио је за РТС откуд тај искорак у његовом раду, пошто је Повратак у Монток веома емотиван филм.

„Рођен сам 1939, тако да педесетих и шездесетих година 20. века нисмо имали избора осим да се носимо са немачком историјом. Живео сам у Француској и сви су ме питали: 'Зашто си то урадио?'. Морао сам да сазнам шта треба урадити да се историја више не понови. Снимао сам филмове о временима у којима сам живео и ономе са чиме смо морали да се боримо. Дуго ми је требало да снимим филм само о осећањима, а то је Повратак у Монток“, открива Шлендорф.

У средишту новог Шлендорфовог филма је писац који долази у Њујорк да представи нову књигу, али и суочи се са прошлим животом. Избор је пао на Швеђанина, активног у Холивуду Стелана Скарсгарда, који је великом редитељу шаљиво рекао: „Да, иако се уз овај филм неће продати много кокица“.

Скарсгард је, на питање који су били први утисци кад је видео сценарио, навео да је у њему било баш доста речи, које није желео да научи.

„Сценарио ме је одбијао и привлачио у исто време, али ми се допала идеја да покушам да снимим филм у коме су речи важне, јер ја обично у филму не желим речи, не желим било шта да кажем, хоћу да то буде филм. Али волим и књижевност. Тако да сам сматрао да би забавно и корисно било да покушам да урадим нешто са толико лепо исписаних речи“, истиче глумац.

Прича о љубавном троуглу можда звучи као класична сапунска опера, ипак реч је о визуелно пунокрвном филму искусног синеасте, каквих је све мање на фестивалима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво