Пећина Орловача – њен накит је уникатан

Пећина Орловача, једна од најлепших у Републици Српској, у којој су пронађени остаци медведа, стари 16 хиљада година, као и фрагменти керамике из мезолита, још је недовољно позната јавности. Лепоте Орловаче су доступне туристима у мери која обезбеђује заштиту изванредног пећинског накита и станишта најугроженије групе сисара у Европи - слепог миша, а овај природни драгуљ интересантна је допуна туристичким потенцијалима Јахорине.

Њени сталактити и сталагмити се сматрају јединственим - богатством и формом. Њени ходници су пространи и дуги, а од знаних 2,5 километра, за сада је уређено 560 метара стаза за посетиоце, уз једну, важну опаску - ништа не дирати и не фотографисати, јер је ниво светлости прилагођен опстанку живог света пећине.

Спелеолози су је открили 1975. године, и то кроз улаз који се сада не користи.

Младен Самарџић, стручни сарадник за културно-историјска и природна добра општине Пале каже да је канал кроз који су они прошли био широк 50 центиметара.

„Пећина се састоји из три спрата, сува спрата, један од њих је први улаз, односно улаз првих истраживача, то је доњи спрат пећине. Средњи спрат је богат пећинским украсима, и горњи спрат, где су и нађене кости пећинског медведа је горе“, рекао је Самарџић.

Очекивани сусрет овог сталактита и сталагмита, могао би се десити за око пет хиљада година, јер  за један центиметар овог дивног пећинског накита потребно је да прође дуже од два века.

О величини пећинских медведа који су овде живели до пре 16 хиљада година, сведоче пронађени остаци - кости и лобање, горостаса који су били високи метар и седамдесет и тешки више од тону. Много мањи, али једнако важни су живи становници пећине - инсекти и две врсте слепих мишева који су на црвеној листи угрожених врста.

„Морамо да водимо бригу о њима. Јер, уласком човека у било које природно станиште,ми угрожавамо њих - јер они су домаћини, а ми смо гости“, рекао је Самарџић.

Зато је број поселитала у Орловачи ограничен, у заштити пећинског мира и то је важно - па се у недрима земље, недалеко од олимпијске Јахорине, успешно чува оно што туристи и желе да виде.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи