Научници траже забрану филтера на цигаретама

Опушци од цигарета чине невероватну једну трећину укупног пластичног отпада на планети и веома је дискутабилно да ли уопште штите пушаче од дуванског дима, истичу научници са Лондонске школе за хигијену и тропске болести и траже од Велике Британије и власти широм света потпуну забрану филтера на цигаретама.

Осим тога што чине огроман удео у загађивању животне средине, научници тврде да филтери на цигаретама не штите пушаче на начин на који се представља и да због њих цигарете нису мање штетне.

Цигарете са филтером су се први пут појавиле 50-их и примарно су направљене од целулозног ацетата. Испрва су били осмишљени као начин да се смањи излагање бројним штетним хемикалијама, за које су научници у то време почели да сумњају да изазива рак.

Убрзо је, међутим, постало очигледно да улогу за коју су намењени нису обављали како је планирано.

Упркос томе што филтери могу да блокирају крупније честице, попут катрана, они не спречавају ситније честице које пробијају дубље у плућа. Штавише, уживаоци чешће још јаче и дубље удишу, јер филтери доприносе на угодности приликом пушења и смањују иритирање плућа.

Иако се целулозни ацетат распада брзо распада у року од неколико месеци под правим условима, баченим опушцима цигарета најчешће је потребно више од десет година да нестану.

То их чини и једним од највећих еколошких проблема, посебно у времену када је планета презагађена пластичним отпадом. Око 5,5 билиона цигарета се годишње попуши на планети. Од тога мало мање од пет билиона је са филтерима, а две трећине опушака се неодговорно одлаже.

Организација "The Ocean Conservancy", која се више од 30 година бави чишћењем обала и плажа, наводи да већ 32 године филтери од цигарета су најчешћи отпад који се може пронаћи. Група истиче да они чине трећину сакупљеног отпада и далеко су присутнији од пластичних флаша, чепова, есцајга и сламчица.

Докази о њиховој неефикасности и негативном утицају на животну средину, индустрија цигарета остаје при ставу да су цигарете са филтером „здравије“.

Постоји још много доказа да је формула филтера промењена тако да аутоматски пожуте када се пуши цигарета како би преварили пушача да служе нечему. Такође су уведене и дубиозне иновације, попут ситних рупица на њима које, наводно, смањују количину дима који се удише.

У извештају у Бритиш медикал џорналу (British Medical Journal), научници су ургирали власти Велике Британије и других земаља да потпуно забране филтере на цигаретама.

„Упркос томе што су филтери најчешће сакупљени отпад на свету, индустрија је у највећој мери успела да избегне јавни прекор према пластичном отпаду, какав су, примера ради, Мекдоналдс или Старбакс осетили", навели су научници.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво