Бразил зове у помоћ, шуме Амазона и даље у пламену

После великих критика из целог света због пожара у бразилском делу Амазоније, председник Бразила Жаир Болсонаро признао је да фармери можда пале прашуму, али је критиковао и друге земље зато што не интервенишу.

Шеф бразилске државе каже да његовој земљи недостају средства за борбу против ватре у Амазонији.

Француски председник Емануел Макрон упозорио је да пожари представљају „међународну кризу“, и позвао чланице „Г7“ да разговарају о том проблему на самиту у Бијарицу, који је заказан за предстојећи викенд.

Са друге стране, Болсонаро каже да француски председник размишља непримерено колонијалистички, зарад политичких поена. Узвраћа оптужујући невладине организације да оне изазивају пожаре.

„Ако не ухватите особе на делу, ухватите оне који су их на то натерали. То је злочин! Ми немамо ресурсе да зауздамо пожаре. На помолу је хаос“, истакао је први човек Бразила.

Људи су криви

Организације за заштиту животне средине и истраживачи кажу да су ватре у бразилској прашуми Амазонији произвели сточари и дрвосече желећи да очисте и искористе земљу, што подржава и председник државе

"Велику већину ових пожара је покренуо човек“, рекао је Кристијан Поирие, програмски директор непрофитне организације „Амазон воч“.

Додао је да се чак и током сушних сезона Амазонија, влажна прашума, не пали лако.

„Болсонаро је тај ко је одговоран за оно што се догађа. Он промовише политику некажљивости која охрабрује злочин над животном средином, а кривци се осећају безбедно, не морају да брину", истакао је Марсио Астрениг из „Гринписа“.

Према Светској фондацији за природу, ако је Амазонија неповратно оштећена, уместо кисеоника би могао да почне да се емитује угљен-диоксид, који је главни покретач климатских промена.

Министар за заштиту животне средине Рикардо Саљес објавио је на Твитеру да су пожари настали због сувог времена, ветра и врућине, али метеоролошкиња Си-Ен-Ена Хејли Бринк изјавила је да су пожаре „дефинитивно изазвали људи“ и да их не могу приписати природним узроцима попут удара грома.

Сматрало се да је већина Амазоније отпорном на ватру, али како климатске промене и крчење шума преуређују свет, расте учесталост и интензитет пожара у дивљини, показала су недавна истраживања.

„Пожари у Амазонији нису природни догађаји, већ их изазива комбинација суше и људског деловања. И антропогене климатске промене и регионална крчења шума повезане су са повећањем интензитета и учесталости суша над Амазонијом“, написали су британски истраживачи за магазин Конверзејшон.

Реакције широм света и Бразила

Све већи број пожара подстакао је људе широм света да организују демонстрације због заштите највеће прашуме на свету. Планирани су протести у пет европских престоница (Лондон, Париз, Мадрид, Лисабон, Даблин) и 40 градова у Бразилу током предстојећег викенда.

Становници градова који су највише погођени последицама пожара изнели су своје утиске на друштвеним мрежама.

Незадовољство ситуацијом у Сао Паолу истакао је и фудбалски клуб „Коринтијанс“ из тог града на свом Инстаграм налогу. Постављен је видео на ком у оквиру грба гори силуета државе Сао Паоло.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво