Вода на Аљасци је толико топла да ни рибе више не могу да издрже

Аљаска је овог лета била на удару незапамћеног топлотног таласа. Научници упозоравају на утицај климатских промена на рибљи свет, јер су забележили бројне угинуле примерке неколико врста аљаског лососа.

Стефани Квин-Дајвидсон, директорка рибарске комисије Јукон, рекла је за Си-Ен-Ен да је крајем јула повела групу научника на експедицију дуж реке Којокук, након што су је мештани упозорили на угинуле лососе. 

Избројали су 850 мртвих лососа, мада су проценили да је укупан број вероватно већи четири до 10 пута.

Тражили су доказе о могућем тровању или заражености, али их нису нашли, а пошто се одумирање поклопило са топлотним таласом, закључили су да је топлотни стрес узрок масовног угинућа.

Квин-Дејвидсон, која се нави научним радом осам година каже да „никада раније није чула ни видела нешто слично“.

Иначе, топлотни талас је јачи него што је било предвиђено. „Температуре воде достигле су рекордне вредности истовремено са температуром ваздуха“, каже Сју Могер, која се такође бави научним радом за Cook Inletkeeper.

Научници од 2002. године прате температуру око увале Кук, јужно од Енкориџа и до сада, она није прелазила 24,5 степени Целзијуса. Ове године 7. јула, достигла је температуру од 27,5 степени. 

Могерова је рекла да су она и њен тим објавили студију 2016. године у којој су упозорили на утицај климатских промена на температуре у рекама и потоцима и Аљаске.

„Дешава се да рибе зато не могу себи да обезбеде довољно кисеоника или енергије која им је потребна за мрест, па тако угину“, објаснила је Могерова.

Популације лососа су под додатним притисцима, као шти су риболов, али и орке којима служе као храна. Са мање расположиве хране, односно са мањим бројем лососа, и саме орке, које су угрожене, губе на бројности.

Прошле недеље, из Агенције за заштиту животне средине саопштено је да се неће супротстављати пројекту минирања на Аљасци, који потенцијално може да опустоши станишта лососа.

У аљанском заливу Бристол, сваке године бележе бројност лососа. Године 2016. забележили су двомилијардитог лососа који је уловљен у водама тог залива.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи