Петомилионски град остао без воде

Након што су главни извори пресушили, шести по величини индијски град Ченај има огромних проблема са снабдевањем водом.

Резервоари воде претворили су се у блатна поља, а град сада зависи од комбинације неколико постројења за десалинизацију и транспорта великих количина пијаће воде железницом и камионима.

Пресушивање извора указује на низ проблема, од чега су најтежи лоше управљање, претерано експлоатисање извора и мењање климатских услова.

Надлежни тврде да само киша може да извуче Ченај из ове ситуације, али се стање није много поправило ни након неколико пљускова средином седмице.

Становници су се окренули флашираној води како би задовољили своје потребе, али то долази са приличном ценом, јер превозници често своје услуге папрено наплаћују.

Пре прошлонедељних пљускова у граду киша није пала 200 дана, а након слабије прошлогодишње сезоне монсуна, четири градска резервоара почела су почетком године да нестају. Стање се додатно погоршало изузетно високим температурама у мају, па сада резервоари изгледају као блатна поља.

Међутим, проблем Ченаја иде даље од климатских промена. Град и његова околина искусили су изузетно повећање становништва, што је резултирало много већом потрошњом.

Град је од четрдесетих година сваке деценије бележио повећање популације за више од 10 одсто.

Повећање броја становника не само да је утицали на потрошњу, већ је због насељавања толиког броја људи дошло и до бетонирања великих површина, што је у великој мери онемогућило да се вода кроз тло улије у подземне воде и дође до градских резервоара.

Да читава ситација буде још гора, не постоји служба за праћење потрошње, па су се и тако скромни извори воде неекономично користили.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво