Натерали смо и пчеле да праве кошнице од пластике

Неколико врста дивљих пчела користи пластични отпад за изградњу својих кошница, утврдили су стручњаци. Та пракса указује на забрињавајуће високи ниво загађености планете пластичним отпадом.

Пластика се гомила у екосистемима широм света, не само у океанима и језерима. Њен штетни утицај на дивље животиње добро је познат. 

Ипак, неке животиње, као што су одређене птице певачице или ракова, прави су рециклери. Тако на пример, дивље пчеле у Канади користе комадиће пластичног отпада за изградњу својих кошница.

Ти сићушни инсекти не могу рециклирати довољно довољно пластике да би умањили проблем загађења. Ипак, њихова употреба полиуретана и полиетилена илуструје колико је широк проблем загађења пластиком, али и како се живи свет томе прилагођава, преноси портал mnn.com.  

„Пластични отпад глобално прожима све сфере на планети. Иако су негативни утицаји и на врсте и на екосистеме документовани, мало је запажања о флексибилности понашања и адаптацији у врстама, посебно инсектима, у окружењима која су све богатија пластиком“, навели су аутори студије у часопису Екосфера.

Истраживачи су открили две врсте пчела уграђују пластику у своје кошнице. Једна од пчела коју су проучавали, у три од осам ћелија саћа, има уграђену пластику.

Пчеле за грађење гнезда користе углавном делове пластичних кеса 

Пчеле користе пластику у Аргентини. У студији која је спроведена у тој држави, истраживачи су пронашли кошницу направљену од пластике. То је први познати пример такве конструкције на свету. Нажалост, кошница није била окарактерисана као „здрава“.

Научници, на челу са Маријаном Аласино из Националног института за примену технологије у пољопривреди у Аргентини, описали су да је кошница била састављена од пластике у виду плавих танких трака, које су очигледно потекле од пластичних кеса, и од крупнијих делова беле, мало дебље пластике.

„Нажалост, у тој кошници, било је мртвих ларви“, изјавили су истраживачи.

Канадски истраживачи су се бавили анализом пчеле Megachile campanulae, која обично скупља смоле и сокове са дрвећа да би изградила гнезда. У два, од укупно седам гнезда, пронађени су делови од пластике. Ипак, истраживачи сматрају да се „та пластика ту нашла случајно, а не због недостатка природних смола“.

Иако звучи невероватно, пластика као материјал може имати и предности у пчелињим друштвима, показује студија. Пчеле које су користиле комадиће пластичних кеса нису имале нападе паразита. Међутим, та предност одмах „пада у воду“ пошто је скоро 90 одсто друштва у таквој кошници угинуло, услед недостатка влаге и раста плесни.

Научници ипак додају да у том случају ни „пчеле нису толико наивне“, па су зато пластику користиле само за ободне делове кошнице.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи