Планско избегавање искушења помаже у остваривању циљева

Истраживање психолога са Универзитета у Вајомингу открива да људи који плански избегну или контролишу искушења имају веће шансе да остваре циљеве, као што су академски циљеви или губитак тежине.

Проактивно планирати да се контролише искушење може бити ефикасније од једноставног реаговања на искушење када се појави, сматрају аутори истраживања Бен Вилковски и Зак Вилијамсон.

„Људи се ослањају на неколико стратегија самоконтроле. Употреба ових стратегија може се планирати унапред, пре него што се искушење директно искуси“, тврде истраживачи. Планирање самоконтроле може бити од кључног значаја при постизању дугорочних циљева.

Стратегије самоконтроле

-Вилковски и Вилијамсон спровели су две студије над студентима како би проценили колико је пет стратегија самоконтроле ефикасно при остваривању дугорочних циљева. То су:

- Избор ситуације, тј. избегавање ситуација у којима је присутно искушење. На пример, ако особа која је на дијети зна да се колачи налазе у кухињи, може изабрати да не уђе у ту просторију.

- Модификација ситуације, односно промена ситуације да би се умањило дејство искушења. То значи ако особа на дијети мора да буде у кухињи, рецимо како би помогла да се припреми оброк, може замолити домаћина да однесе колаче у другу собу.

- Дистракција или одвраћање пажње од искушења - при тој стратегији особа на дијети може одлучити да не гледа колаче чак и ако остану испред ње.

- Поновна процена је уношење промене у начин на који неко размишља о искушењу са циљем да оно изгледа мање привлачно. Када је особа на дијети у питању, то би значило да увери себе како су колачи одвратни и да јој не би пријали.

- Инхибиција реакције је стратегија којом особа која се суочи са искушењем уложи напор да га избегне.

Остваривање дугорочних циљева

Истраживачи су открили да су прве четири стратегије обично ефикасније од последње јер их је лакше унапред испланирати.

„Пронашли смо доказе да су учесници студије понекад правили планове како ће савладати искушење и да су ти планови заиста повезани са покретањем различитих стратегија самоконтроле“, кажу Вилковски и Вилијамсон.

Људи стварно могу проактивно покренути самоконтролу. А они који то учине у већој су могућност да остваре своје дугорочне циљеве. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво