Месечева „златна грозница“ на помолу?

Тим истраживача је изнео претпоставку да је Месец богат племенитим металима и да се на Земљином сателиту могу наћи веће количине злата и платине. Међутим, нејасно је да ли би их било лако изоловати.

Геолог Џејмс Бренан са канадског Универзитета Делхази, планира да са колегама анализира састав месечевог омотача, како би се потврдио ниво присуства вредних метала. 

Стручњаци верују да злато и платина нису у старту били део Месеца, већ да су се на Земљином сателиту нашли „отприлике у време када се период формирања Сунчевог система ближио крају“, преноси dailymail.co.uк.

Истраживачи су почели разматрање присуства племенитих метала на материјалу са Месеца пре отприлике 50 година, који је био доступан за директно истраживање.

„Имамо укупно 400 килограма узорка који су донели са мисија на Месец. То је прилично мала количина материјала. Да бисмо сазнали било шта о детаљнијем саставу унутрашњости Месеца, ми морамо некако доћи до новијих материјала за истраживање“, рекао је професор Бренан за Science Alert.

Претходна истраживања материјала које су донели са мисија Аполо 15 и 17, међутим, показала су да је ниво удела племенитих метала 10 до 100 пута мањи од очекиваног.

Тим професора Бренана је открио ипак, да у деловима Месечеве коре која потиче од лаве, доминирају једињења, која везују одређене елементе међу којима су и племенити метали, што може бити знак присуства злата и платине у дубљим слојевима Земљиног сателита.

Истраживачи објашњавају разлике између њихових модела и мерења у односу на раније, богатством и разноврсношћу састава коре и унутрашњости Месеца.

Иако налази ове студије остављају много питања, научници ће можда моћи да науче више о месечевом унутрашњем саставу проучавањем дубоких стенских формација које су биле изложене утицајима у јужним пределима месеца.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво