Древни град Аназарб у Турској имао и гладијаторску арену

Борбе римских гладијатора тако су често приказиване на филму, осликаване у легендама и причама да је некада тешко прихватити да су се те крваве борбе заиста некада водиле у правом животу. У Анадолији, у Турској, археолози су пронашли доказе да су се и ту борили до смрти – открили су гладијаторску арену из времена пре 2.000 година.

Копајући на територији села Дилекаја, у вилајету (области) Адана, које се налази у близини античког града Аназарба, археолози су открили непобитне доказе о одвијању гладијаторских борби на тлу Турске.

Истражујући ширу област локалитета Аназарб, пронађено је борилиште које су користили гладијатори, као и тријумфална капија, пише портал All That's Interesting.

Са рекордним буџетом од милион турских лира, стручњаци катедре за археологију Универзитета Чукурова провели су 14 месеци на ископинама.

Фатих Гулсен, који је био на челу експедиције, истакао је да је антички град у којем је била гладијаторска арена био највећа насеобина у Анадолији, те да је имао верске објекте, камене гробове, аквадукте, мозаике, замак, али и капију која је одређивала границу простирања.

„Чак и тријумфални лук дуг 22,5 метара и висок 10,5, изграђен у трећем веку у славу победе Римског царства над Персијанцима, изгледа величанствено“, објашњава Гулсен.

Према његовим речима, поменуте грађевине и инфраструктура грађени су да трају и управо због тога данас, 2.000 година касније, можемо неке од њих да видимо.

Како наводи портал Ancient Origins, тријумфална капија оригинално је имала три лука, али су су само два „преживела“ зуб времена.

Стручњаци за рестаурацију овако старих објеката користе ласерске скенере да би утврдили где би камени блокови могли да буду постављени како би читава структура била враћена у првобитно стање. Колико је то данас могуће, наравно.

„Ову огромну и јединствену грађевину красили су коринтски стубови, правоугаони стубови и нише. Због тих карактеристика једина је у региону Чурукова и једна од неколико монументалних капија унутар граница Турске“, истакао је Гулсен.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара