Велики подаци за мале бебе

Универзитетски медицински центар у Утрехту, у оквиру пројекта „Велики подаци за мале бебе”, годинама је прикупљао анонимне податке са Oдељења интензивне неге неонатологије у циљу спречавања инфекција код превремено рођених беба.  

Десет одсто свих беба се роди превремено, а оне су веома подложне инфекцијама. Како би се пратило њихово здравље, превремено рођене бебе су неретко повезане на велики број апарата.  

Универзитетски медицински центар у Утрехту у Холандији, десет година је прикупљао анонимне податке са одељења интензивне неге неонатологије. Тако је започет пројекат „Велики подаци за мале бебе“, са циљем да користећи напредну аналитику, машинско учење и вештачку интелигенцију, проактивно третира или чак спречи инфекције код превремено рођених беба.  

Компанија САС организовала је недавно годишњу конференцију из области аналитике у Даласу. Конференција сваке године окупља велики број стручњака који примерима из свакодневног живота представљају утицај напредне аналитике, вештачке интелигенције и машинског учења на решавање пословних изазова.

Користећи САС решења за вештачку интелигенцију и напредну аналитику, тим стручњака из Медицинског центра, анализирао је архивске податке уређаја са одељења интензивне неге неонатологије и развио аналитички модел који предвиђа инфекције код превремено рођених беба.

Предвиђања укључују и могућност добијања сепсе, инфекције крви која може бити опасна по живот. Модел који је развијен са 90 одсто прецизности може предвидети присуство бактеријских инфекција које су узрочници сепсе. Ово је значајно већи проценат од дијагностике лекара знасноване на прегледима пацијената и постојећим симптомима.

Избегавање антибиотика и адекватна терапија 

„Коришћењем САС вештачке интелигенције и напредне аналитике, доктори и медицинске сестре могу да донесу најбољу могућу одлуку за своје мале пацијенте, тако што ће им обезбедити терапију која спасава живот, или избећи коришћење непотребних антибиотика“, рекао је Даниел Вијлбриеф, неонатолог у Медицинском центру.

Аналитика се примењује у свим областима. Банкарство и здравство се ослањају на напредну аналитику како би искористиле потенцијал вештачке интелигенције да реше изазове у пословању, али и значајне друштвене теме.

САС има могућност да анализира и управља великом количином података, како би аутоматизовао одлуке које се доносе на дневном нивоу. Применом софистициране аналитике, компаније могу да доносе паметније, ефикасније и персонализоване одлуке.  

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво