Средњошколци о женама у књижевности

Колико су књижевнице заступљене у школском градиву? Које су омиљене испитаницима? Шта се променило када је реч о ауторкама и начину приказивања женских ликова? На ова и друга питања у вези са положајем жена у литератури, одговорила је група ученика из више београдских средњих школа у емисији „Читање дозвољено!“

На питање која им књижевна јунакиња прва падне на памет, одговори су најчешће били ‒ Ана Карењина, затим Ана Франк, Кристијана Ф. Поменули су и Изабел из „Славуја над Пиринејима", Лауру из Петраркиног „Канцонијера", Јустину из „Александријског квартета", Кетнис Евердин из „Игара глади".

Када је реч о приказивању књижевних јунакиња кроз историју књижевности, закључили су да су оне кроз разне периоде приказиване на различите начине. Поједини испитаници изјавили су да су оне „енигме, које сви (писци) покушавају да одгонетну, а никоме није пошло за руком". Већина је изјавила да су књижевне јунакиње у ранијим епохама углавном биле нека врста „помоћи књижевном јунаку", мученице, „нечије жене", „жене или мајке великих јунака", али да су се кроз време „пробијале ка главним улогама", и да оне данас често „замењују" јунаке.

На питање како би изгледала књижевна јунакиња у њиховој књизи, одговори су најчешће били „као обичан човек". Поједини мушки учесници изјавили су да се не би усудили да пишу у име неког женског лика, јер „само жена може то да ради, а да делује истинито". Поједини су и физички описивали јунакиње, па би једна од њих имала риђу, коврџаву косу и пеге на лицу. Када је реч о особинама личности, јунакиње би биле мудре, одлучне, храбре, „јаке и сталожене", независне, „жене од става", „неко ко све може сам". Оне би се „бориле против друштва, власти", поједине би унеле промене у друштво, „не би биле понижаване и биле би довољно јаке да се изборе са свим проблемима".

Када је реч о књижевницама, учесници су изјавили да се оне данас разликују од оних у претходним епохама по слободи писања, по томе што их сада има много више; затим да су некада биле „уштогљене" а да данас могу слободно да говоре о свим темама. Поменули су и то да су жене раније морале да пишу под псеудонимима, да су покушавале да пишу „из мушког угла", а да данас пишу „како год желе". 

Приредила Татјана Цвејић 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво