Од темпере до уља

Сликарских техника има безброј ‒ од прстију до четкица, густих пигмената и прозрачних воденастих наноса. На све те начине настају предивне слике.

Сликање техником темпере старо је колико и сликарство. Темпера долази од латинске речи temperare која значи мешати. Средњовековно штафелајно сликарство се скоро у целини одликује звучношћу боја и површинским сјајем захваљујући управо специфичним методама рада у темпери. Слике Ђота, Ботичелија и многих других карактерише изузетна свежина, скоро несхватљива у контексту временске дистанце.

Преко византијске, сијенске и ренесансне школе, темперу откривају и уметници 20. века. Темпера је сликарска техника у којој боја настаје мешањем пигмента са везивним средством а то је најчешће жуманце. Својство темпере је да се брзо суши и сликар може наносити слој на слој без опасности да ће се боје помешати. А друго својство ове технике је да се темпера уопште с временом не мења, остаје иста и не пуца на платну. Темпером се може сликати на различитим подлогама као што су дрво, папир, стакло, платно. Међутим, пошто је темпера сува техника без сјаја, сликари су још од давнина, по завршетку рада, слике премазивали танким слојем уља.

Уље као сликарски медијум има дугу традицију у штафелајном сликарству. Та форма сликарства настала је у 15. веку из потребе за превазилажењем ограничења која има темпера. Технику сликања уљаним бојама примењивао је пре свега Јан ван Ајк, дајући јој и нове импулсе. Антонело да Месина је пренео тај вид сликарства у Италију, где се спорије развијало него у северној Европи.

Уље је техника сликања помоћу боја, пигмената, при чему се као везивно средство употребљава масно оксидирајуће уље, пре свега ланено. Израда слика техником уље на платну доста је сложена, имајући у виду да се најчешће изводи у слојевима и да је потребно чекати да се један слој осуши да би се наставило са сликањем другог.

Многи велики сликари су своја осећања преносили на платно баш овом техником, међу њима су Клод Моне, Рембрант, Франсиско Гоја, Ван Гог, Леонардо да Винчи и многи други. Нека од најлепших и најпознатијих дела на свету сликана су баш уљаним бојама, па се сама техника уље на платну сматра фундаментом сликарског израза.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво