Средњошколци и античка трагедија

Колико је средњошколцима блиска античка трагедија ‒ саставни део обавезне школске лектире? Због чега се већини ученика не свиђа начин на који се она обрађује у школи? Шта је то што је ипак универзално у овим књижевним делима и повезује савременог и античког човека?

У серији „Читање дозвољено!", у емисији посвећеној античкој трагедији, група ученика неколико београдских школа говорила је о овим темама. На питање да ли би одабрали неку античку трагедију за читање у слободно време, већина учесника дала је негативан одговор, углавном наводећи као разлог недовољно разумљив језик. У оквиру лектире, већина је читала Софоклову „Антигону", поједини и „Цара Едипа" и Еурипидову „Електру". Многима је први текст остао далек и недовољно јасан и није развио у њима жељу да „уроне" у ово доба светске књижевности.

Поједини ученици нагласили су да су можда прерано изучавали античку трагедију, и да је неопходно да се разним генерацијама она приближи на специфичне начине. Неке од њих збуњивао је мит о Едипу, на коме почива драма, делови повезани са убиством оца, посебно брак са мајком. На питање које су сличности античког и савременог човека, одговори су се односили углавном на борбу за правду, љубав, страст и породичне односе, постојање истих проблема који се данас манифестују на другачији начин. Такође, слична је истрајност античког и савременог јунака, због које обојица страдају на крају. Било је и ученика који нису видели сличности међу њима.

Готово сви учесници у емисији сматрају да се античка драма не обрађује на часовима на одговарајући начин и да многи ученици, прочитавши је, „не разумеју шта се, у ствари, десило". Као најчешћу препреку у разумевању истичу језик и „застареле преводе". Ученици су такође дали предлоге како би античка трагедија могла да се приближи средњошколцима, а они се првенствено односе на одлазак на позоришне представе, разне врсте драматизација на часу, тзв. суђењима појединим ликовима и слично.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи