Сусрет нобеловаца и младих научника

Традиционални састанак добитника Нобелове награде и ове године је одржан у немачком граду Линдау последње недеље јуна. Нобеловцима из области медицине придружило се 600 одабраних младих научника из целог света.

На шестодневном дружењу сусрело се чак 39 лауреата који су Нобелову награду добили у протеклих 40 година и нова генерација водећих научника. Боденско језеро постало је јединствено место на свету које је окупило различите нације, генерације, културе и мишљења, са заједничком жељом: да наука напредује и помогне човечанству. Под поруком: „Образуј, мотивиши, повежи", научници са свих континената размењивали су идеје, искуства и резултате.

Први дани дружења били су резервисани за разноврсна предавања нобеловаца. Кодови мозга за простор и време, еколошки антибиотици као нова генерација лекова, како мерити имунолошку специфичност, будућност циркардијалног ритма, алтернативне животне форме на Земљи ‒ само су неке стручне теме којима су се учесници бавили. Ипак, једнако важне дискусије тицале су се научне комуникације, етике, примене нових технологија и приближавања науке општој популацији.

„Из овог сусрета сам научио да постоји много интересантних људи у свим деловима света, али и да имамо проблеме са којима се суочавамо. Ипак, ја сам веома охрабрен, јер су свету потребни научници и мислим да имамо много талената. У будућности очекујем да ће свет постати бољи и да ће научници имати важну улогу у томе", рекао је за РТС др Мајкл Левит, добитник Нобелове награде за хемију 2013. године.

Последњи дан дружења био је у исто време и свечан и опуштен. Нобеловцима и младим научницима придружиле су се компаније и представници универзитета из области биомедицине у Немачкој, али и новинари из целог света. Заједно су кренули бродом ка острву Мајнау, где је одржана последња дискусија на тему: наука у ери лажних информација.

 

Да би се разликовали на догађају, нобеловци носе легитимације са тракама плаве боје око врата, док млади научници носе сиву боју. Само један млади научник који освоји 1. место за постер, као награду добија плаву траку, са чоколадним медаљоном у облику Нобелове награде.

„Освојио сам прву награду за истраживање процеса спавања. Бавим се медицином спавања у Јапану. Ова награда је први корак да почнем да мислим о престижном признању. Потрудићу се да нађем још тајанственије и важније проблеме у медицини које бих могао да решим", рекао је Такато Хонда, победник из Јапана.

Дискусије о будућности науке завршене су у опуштеној атмосфери, уз ручак на трави. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво