Нова врста наше флоре: патуљаста ефедра

Патуљаста ефедра случајно је откривена на свом природном станишту, у малој популацији, на обронцима Старе планине у близини Књажевца.

Ефедру је, сасвим случајно, за време прошлогодишње флористичке екскурзије, пронашао др Марјан Никетић, музејски саветник и угледни српски ботаничар. Своје откриће недавно је публиковао у научном часопису Botanica Serbica.

Иако је одавно познато да су ефедре распрострањене у топлијим и сувљим деловима Балканског полуострва, па и у суседним земљама, за постојање представника тог рода у флори Србије није било ни наговештаја.

Патуљаста ефедра је откривена на свом природном станишту, у подножју Старе планине, у околини Књажевца, на заштићеном подручју Парка природе; на површини мањој од 200 квадратних метара констатовано је једва седамдесет јединки.  

Патуљаста ефедра (Ephedra distachya L.)

Током јуна 2017. године стручњаци Природњачког музеја констатовали су први пут присуство реликтне биљке ефедре (Ephedra distachya L.) у Србији, уједно и посебног разреда (Gnetophyta) којем припада. Поређења ради, у животињском царству посебним разредима припадају кичмењаци и инсекти.

Те необичне зимзелене безлисне жбунове са црвеним бобицама, чије гране често висе преко стена, вероватно сте приметили у приморју, где расте неколико врста.

У народу их зову вилина брада, метлина, коситерница или власац, а заједнички латински назив им је Ephedra L.

Поменута група биљака којој ове врсте припадају древног је порекла и настала је пре око двеста педесет милиона година, што значи да је старија од диносауруса, четинара, цветајућих биљака, а према неким наговештајима од те групе су се чак касније одвојили и гинко и цикас палме.

У једном периоду, због експанзије биљака цветница, читавој групи је претило истребљење. Ипак, неке врсте су се касније промениле и прилагодиле, делом захваљујући и ефедрину који их штити од инсеката, тако да је већина данашњих врста настала нешто пре леденог доба.

Интересантно је да су ти жбунови често адаптирани на екстремно сушне услове средине, где друге биљке не могу да опстану. За потребе размножавања у пазуху грана развијају се посебне структуре које се називају лажним цветовима, због чега је и у научним круговима донедавно постојала погрешна теорија да и биљке цветнице воде порекло од исте линије. У питању су заправо посебни органи који су током еволуције настали редукцијом читавог скупа шишарки (тачније стробилуса) и који по грађи донекле подсећају на праве цветове.

Врсте се често опрашују ветром, али за неке од њих постоје посебни мољци који су активни током ноћи, када се хране слатким нектаром, а заузврат преносе полен на друге јединке ефедре. Код једне приморске врсте недавно је откривено да је лучење слатког нектара биљке у потпуном складу са месечевим менама, што значи да је за време пуног месеца, када је видљивост најбоља, најинтензивније и излучивање. Таква појава досад није била забележена у биљном царству.
У питању је полужбун висине до десет (20) цм који се опрашује ветром, код којег постоје мушке и женске јединке (као нпр. код гинка, тисе и зеленике), од којих женске дају (лажне) црвене бобице (заправо семена са меснатим омотачем).

За разлику од познатих медитеранских ефедри, наша биљка води порекло из пустињских и полупустињских крајева централне Азије и претпоставља се да је населила ове крајеве током леденог доба. У Азији је честа на пешчаним динама, на сланом земљишту, као и на каменитом тлу, док се на подручју Европе (Медитеран до Атлантика) углавном среће на пешчаним плажама поред обала мора и океана.

По еколошкој прилагодљивости и типу распрострањења, ова биљка је свакако јединствена у нашој и европској флори. Понекад зађе и дубље у континентални део као нпр. у Бугарској, где се налази и најближа популација, удаљена свега двадесетак километара од границе са Србијом. Биљка је у Србији нађена на стеновитом гребену на коме доминирају и жбунови јоргована, док патуљаста ефедра расте на веома експонираним и голим партијама, где друге биљке тешко опстају. Откривене јединке због прошлогодишње суше нису 'цветале' нити развиле веома декоративне 'бобице'. Због дуготрајне изложености сунчевим зрацима уобичајено је да су гране прошаране црвенкастим до наранџастим нијансама, али су због екстремне суше неке јединке скоро дехидрирале, што је довело до жуте обојености.

Фактор угрожавања је и зарастање станишта, а потенцијално може бити и сакупљање. Патуљаста ефедра има статус ретке и угрожене врсте. На основу IUCN критеријума (IUCN ‒ The International Union for Conservation of Nature) популација ефедре у Србији процењена је као крајње угрожена. У циљу очувања ове изузетно ретке и угрожене врсте и њеног станишта, у сарадњи са надлежним институцијама, ускоро ће бити предузете и конкретне мере заштите.

 

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво