Радост вина ‒ и шест хиљада година пре нове ере

Љубитељи вина су објавили: година 5980. пре Христа била је добра година за вино. Наиме, археолози су недавно открили најстарије доказе о производњи вина. Педесетак километара од Тбилисија, главног града Грузије, пронашли су ћупове старе 8.000 година, а у њиховим крхотинама ‒ хемијске трагове ферментисаног алкохолног пића од грожђа.

Најстарији доказ о прављењу вина досада је била грнчарија са планине Загрос у северозападном Ирану, која датира 5400‒5000 година пре нове ере.

„Алкохол је имао важну улогу у старим друштвима, баш као и данас", каже професор са Универзитета у Торонту, археолог Стефан Батјук, један од аутора студије која је објављена у часопису Америчке академије наука (PNAS). Он додаје да је као лек, напитак за опуштање у разговору, цењена роба и средство које доводи до измењене свести ‒ вино постало незаменљиво у религијским култовима, фармакопеји, кулинарству, економији и друштву древног Средњег истока.

Давид Лордкипанидзе, директор Националног музеја Грузије, који је учествовао у истраживању, каже да су ти велики ћупови „квивриˮ, слични онима који се и дан-данас користе за прављење вина у Грузији.

Истраживачи су извршили биохемијске анализе како би пронашли остатке састојака вина које је керамика упила. Патрик Макговерн, биомолекуларни археолог са Универзитета Пенсилваније, пронашао је доказе о постојању тартарне киселине, што указује на ферментацију евроазијског грожђа, као и три друге киселине: јабучну (малик), лимунску (цитрик) и сукцинат.

Грнчарија је пронађена у једном неолитском селу, у коме је шездесетак људи живело у малим кућама од блата. Они су производили жито, узгајали овце, козе и краве, и користили једноставан алат направљен од костију и опсидијана, вулканског стакла.

Сивкасти ћупови, од којих су неки украшени једноставним мотивима грожђа и људи који играју, били су високи око 80, и широки око 40 центиметара. Присуство вина откривено је у осам ћупова, а процењено је да је најстарији међу њима направљен 5890. године пре нове ере.

„Вино се вероватно правило на начин сличан данашњој традиционалној квеври методи у Грузији, где се грожђе муља, а воће, петељке и семе ферментирају заједно", каже Батјук.

То није најстарији доказ постојања алкохолних пића. Постоје старији докази о ферментираној алкохолној мешавини пиринча, меда и воћа, која се правила у Кини седам хиљада година пре нове ере.

 

Приредио, Бојан Главонић

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара