Поленске алергије и глобално отопљавање

Статистика показује да се скоро код сваког петог човека на планети јавља неки вид алергијске реакције на поједине врсте биљака.

Топлији временски услови: више температуре у зимским месецима, ранији почетак пролећа и дужи период вегетације током године створили су повољније услове за раст и размножавање биљака, укључујући и оне које могу да изазову алергију.

На подручју Србије постоје три периода цветања алергених биљака: ранопролећни, летњи и летње - јесењи. Ранопролећни период обухвата сезону цветања дрвећа и грмља. Иако дрвеће почиње да цвета још у фебруару и марту то се наставља све до јуна. Прво цветају: леска, јова, врба, брест, бреза, јавор, храст, липа, кедар.

Сезона цветања трава почиње од друге половине маја и траје до краја јула, а поједине траве цветају и до краја септембра.

Коровске биљке цветају од друге декаде јула, до краја октобра.Тада цветају амброзија, пепељуга, коприва, штир, боквица и др. Максимална концентрација полена корова је током августа и прве половине септембра.

Шта заправо значи бити алергичан? То значи бити изузетно осетљив на једну или више материја. Реч алергија, иначе, потиче од грчких речи allos и ergon што значи другачије реаговање.

Протеини из цветног праха

Имунолошки систем штити организам од штетних микроорганизама стварањем антитела, али у случају алергије ствара антитела против нешкодљивих материја које се налазе у природи.
Алергенима се, иначе, називају супстанце које могу да изазову алергијске реакције. Најчешћи алергени су храна, хемикалије, лекови, кућна прашина, честице које отпадају са домаћих животиња, полени биљака. Алергије се чешће јављају у развијеним земљама, код градског становништва, и код млађих људи.

„Алергије су обољења која су узрокована неадекватним одговором организма на различите алергене. Да би дошло до алергијске реакције потребно је да човек има одређену предиспозицију за то ", каже лекар др Љиљана Бајић Бибић.

Алергено дејство биљака испољава се не само преко полена већ и преко супстанци које изазивају контактне алергије. Ипак, зрна полена или цветног праха сврставају се у највеће природне аларгене у ваздуху. „Шта значи да полен има алергена својства? Значи да поленово зрно мора у себи да садржи алергене материје које ће изазвати имуни одговор код човека", објашњава биолог др Марко Несторовић.

Алергена својства полена потичу заправо од хемијских једињења која се налазе на површини и унутар самог поленовог зрна. Полен сваке биљне врсте је потенцијални алерген јер су његови протеини страни нашем организму. На пример, код полена амброзије постоји шест алергених протеина. Особе које су осетљиве на једну врсту полена, обично су алергичне и на друге врсте.

Угљен диоксид и полен

Шта се догађа у организму када неко има алергију на полен? Антигени из поленовог зрна се растварају на слузници организма са којим дођу у контакт што покреће деловање имунолошког система односно стварање антитела и ослобађање антиифламаторних материја какав је и хистамин. Ове антиинфламаторне материје делују на крвне судове и плућа и доводе до алергијске реакције.

Симптоми поленске кијавице су запушеност, секреција и свраб носа, кијање, сузење и свраб очију, осећај гребања и свраба у грлу, као и суви надражајни кашаљ. Умор и исцрпљеност обично прате поленску алергију.

На број и састав поленових зрна утичу: клима, састав флоре, метеоролошке прилике и поједини хемијски фактори.

Глобално отопљавање и већа концентрација угљен диоксида у ваздуху утичу на биљке, јер оне не само да почињу да цветају раније, већ се дешава да цветају и два пута у току сезоне, и уједно шире своје ареале на нове територије, што све скупа повећава концентрацију полена у ваздуху.
„Полен изложен аерозагађењу показује брже морфолошке промене, већу деградацију, лакше отпуштање алергених материја. Уствари, долази до измене алергогеног потенцијала полена што узрокује повећану учесталост алергијских обољења," каже др Марко Несторовић.

Према подацима СЗО у последњих двадесетпет година нагло је порастао број људи са алергијским манифестацијама.

У флори Србије има негде око 150 врста алергених биљака. Ако то упоредимо са укупним бројем врста на овом простору можемо закључити да је то негде око пет одсто укупне флоре Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 09. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара