Како спречити деменцију

Свакодневни живот у великим градовима носи безброј обавеза и много стреса. Хронични умор често доводи до тога да заборављамо и најмање ситнице, попут оних где смо оставили кључеве, новчаник или чак где смо паркирали кола. У највећем броју случајева реч је о расејаности.

Нажалост, такви симптоми могу да указују на рани почетак деменције. Савремени човек се са тим проблемом суочава све више. Често смо за ту појаву криви и ми сами. Велики број људи запада у летаргију, те није у стању да чита или да се бави другим активностима које могу допринети побољшању когнитивних способности и меморије.

Ту везу су уочили и стручњаци Универзитета Кембриџ. Проучавајући групу пацијената старијих од 45 година који су имали проблеме са памћењем, уочили су да играње видео-игара може да поспеши рад меморије. Реч је о видео-игри „Гејм шоу" (Game show), која се показала као врло делотворна. Испитаници су користили ту игру два сата недељно и после само неколико недеља стање њихове меморије побољшало се за 40 процената. Докторка Сара Џонс, директорка Центра за истраживање когнитивног и нервног система (CCNS) на Единбуршком универзитету истиче: „Иако та врста активности не може у потпуности да излечи болести попут деменције, откриће даје надуˮ. Само у Великој Британији од деменције пати око 850.000 људи а претпоставља се да ће до 2025. године бити чак милион оболелих.

Играње видео-игре није једини начин да се изборимо са раним стадијумом деменције. Поред решавања укрштених речи или судокуа, томе помажу и редовне шетње, бројне физичке активности и одржавање организма у што здравијем стању. Људи који имају свакодневне обавезе а нису изложени стресу, и више времена проводе у природи ‒ имају далеко веће шансе да се не сусретну са деменцијом, која угрожава живот појединца, али и живот његових најближих. 

Стручњаци саветују да и у најтежим тренуцима нађемо времена за себе, свој хоби и жеље. Такве активности враћају радост а све то утиче на стање тела и ума.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво