Експонати сисара старији од века у Покрајинском заводу за заштиту природе

У Покрајинском заводу за заштиту природе у Новом Саду стручним радом обогаћују се збирке које су корисне како истраживачима тако и студентима и ученицима у практичној настави. Поред ботаничке, ихтиолошке и орнитолошке збирке, као једна од богатијих издваја се ‒ мамолошка збирка.

Депо мамолошке збирке Покрајинског завода за заштиту природе садржи више од хиљаду експоната.

Систематичан рад на прикупљању, обради и депоновању материјала студијске збирке сисара почео је 1957. године.

„Осим дермопластичних препарата, овде се налази велики број балгова, кожица, лобања, скелета разних животиња... Део експоната ‒ ловачке трофеје са попрсјем добили смо од некадашњих ловаца. Посебно су занимљиви веома стари експонати афричких животиња, међу којима су и они старији од сто година", каже др Јадранка Лада Делић, стручна сарадница у Заводу.

Неки експонати стигли су у Завод из Карловачке гимназије и датирају с почетка прошлог века, али су и даље у добром стању.

Специфичност збирке представља и значајна колекција екто и ендопаразита сисара које стручњаци Завода годинама сакупљају. Чувају се у алкохолу и формалину.

„Колекција је драгоцени материјал за проучавање сисара. Даје важне информације о томе шта све може да живи на површини тела сисара или у њиховим органима", објашњава др Делић.

Збирка садржи и препарате животиња које спадају у заштићене врсте. Један од начина прикупљања експоната је и сарадња са грађанима. Када пронађу угинулу животињу, често се обрате препараторској служби Завода, чији стручњаци припреме пристиглу врсту за излагање.

У мамолошком депоу су, као чињенички материјал, похрањени и идентификовани садржаји желудаца карнивора.

Чувају се и обрађени садржаји гвалица (испљувака) сова, а њиховом анализом се одређује које су врсте сисара присутне на одређеном простору.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи