Предавања Седрика Виланија

Седрик Вилани, математичар и добитник Филдсове медаље, у циљу промовисања науке одржаће предавања у Нишу, Београду и Новом Саду шестог и седмог априла. Реномирани француски математичар поделиће са публиком причу о склоности ка математици, ослањајући се на свој лични пут, колико научни толико и уметнички, који га је довео до једне од најпрестижнијих награда у научном и математичком свету.

У склопу своје турнеје по Балкану, Седрик Вилани боравиће два дана у Новом Саду, Београду и Нишу како би пробудио интересовање за науку и поделио са другима причу о склоности ка математици, ослањајући се на свој лични пут, колико научни толико и уметнички, који га је довео до Филдсове медаље, једне од најпрестижнијих награда у научном и математичком свету.

У сарадњи са Универзитетском агенцијом Франкофоније (AUF), Вилани ће посетити Тирану, Приштину, Љубљану, Загреб, Сарајево, Нови Сад, Београд, Ниш и Скопље. Улаз на предавања је слободан до попуне места.

Реномирани француски математичар, добитник Филдсове медаље (2010), уједно је и директор Института Анри Поенкаре при Универзитету „Пјер и Марија Кири" у Паризу, као и аутор више дела намењених популаризацији науке, попут „Живе теореме" (2012), која је преведена на српски језик.

Предавања:

„Како се рађају идеје" (на енглеском језику)
Нови Сад, 6. април, од 10 сати до 11.30, Ректорат Универзитета, Др Зорана Ђинђића број 1

Идеја 'у глави' истраживача, инжењера или проналазача може мало или много да промени свет. Подстицање рађања идеја представља прави изазов у настави, посебно у области истраживања... међутим, идеја се не рађа тек тако. Да би се изнедрила, потребни су састојци и ђубриво!

„Троуглови, гасови, награде и људи" (на енглеском језику)
Београд, 6. април, од 18 до 20 сати, Центар за промоцију науке, Краља Петра 46; директан интернет пренос и веза са Истраживачком станицом Петница

Геометрија, економија и теорија гасова, чини се, нису ни на који начин повезане, па ипак, у свету математичких идеја, могу да се сретну и толико различите области, као што се, каже Вилани, догодило током његових истраживања. Такви сусрети идеја су научно богатство, али представљају истовремено и људске сусрете.

„Када је планета Земља била сувише млада за Дарвина" (на француском језику)
Ниш, 7. април, од 9.45 до 10.45, Гимназија „Светозар Марковић", Бранка Радичевића број 1

Повратак великој контроверзи која је супротставила два научна великана 19. века, у вези са толико дуго изучаваним питањем старости планете Земље. Изазови су били научни, културни и верски. У средишту свега, сасвим прецизна математичка једначина ‒ сувише лепо да би било истинито?

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво