Зеландија као осми континент? Коначан одговор даће географи и политичари

Земља има и осми, скривени континент, који би требало да се налази на мапама, тврде геолози. Највећи део тог континента, окруженог Новим Зеландом, зароњен је у пространству Тихог океана, док су само мањи комади, попут Новог Зеланда или Нове Каледоније, изнад површине мора. Вероватно је то и разлог што је осми континент промакао географима.

Ник Мортимер, геолог Краљевског истраживачког института на Новом Зеланду објашњава да, попут других континената, Зеландија има велики распон у висини, од подводних гребена на дубини од хиљаду метара, до највишег врха Маунт Кук, 3 724 метра изнад површине мора.

Деценијскa истраживања

Опсежна научна студија о Зеландији садржи геолошка испитивања подводних стена. Научници су утврдили да, за разлику од других океанских базалтних наслага из млађег геолошког раздобља, наслаге које су око или унутар Новог Зеланда садрже гранит, кречњак и пешчар и припадају старијем раздобљу, типичном за континенте.

Геолози су открили и постојање уске траке океанских стена која одваја Аустралију од подводних гребена Зеландије. Tо је доказ да су у питању два различита континента.

Најмањи континент

Зеландија је настала одвајањем од суперконтинента Гондвана пре осамдесет пет милиона година, тврди Мортимер. Истезање приликом одвајања довело је до истањености и крхкости континенталних стена, па су потонуле. У поређењу са признатим континентима, Зеландија је мајушна.

Њена површина је мало већа од Индије, обухвата 4,9 милиона квадратних километара, што је попут половине Европе. Мали копнени део осмог континента некада је био још мањи. Сада аустрaлијски копнени језичак дели Зеландију, а за десет милиона година, тврди Мортимер, пресећи ће је на пола.

Нове мапе и глобуси?

Професор Брус Луиендик са Калифорнијског универзитета у Санта Барбари и Зеландијин кум, сматра да је, из геолошке и научне перспективе, оправдано дефинисати је као континент. Ипак, коначни одговор даће географи и политичари.

Да ли је економска граница једне државе дуж обале? Постоје правни примери признања континенталне границе која лежи под морем. У Повељи о праву мора Уједињених нација, препозната је важност геолошких граница.

Приредила: Мирјана Бјелогрлић

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи