Руси ће штампати моделе људских органа у свемиру

Руска компанија „Три-де биопринтинг солушнс“ планира да до 2030. године направи биолошки штампач за израду људског бубрега који би се користио за трансплантацију.

Научници имају основа за тако оптимистичне прогнозе. Две године је било потребно стручњацима компаније Три-де биопринтинг солушнс из московског иновационог центра Сколково да направе први руски биоштампач, али и да њиме „одштампају" штитну жлезду која је успешно пресађена ‒ мишу. Биоштампање је технологија штампања ткива и органа.

Прво се прави компјутерски модел органа, затим се од изворних ћелија добијају такозвани сфероиди ‒ конгломерати ћелија. Те ћелије су својеврсно биолошко мастило за производњу нових органа. Одштампани три-де (3D) модел ставља се у биореактор, где се сфероиди састављају и формирају микроткиво.

Руски биоштампач има највећу густину штампања на свету и обезбеђује скоро идеалну сличност одштампаног органа са „природним". Први биоштампач је направила америчка компанија Органово у сарадњи са аустралијском Инветек још 2009. године. Али руски штампач има одређене предности. Извршни партнер Три-де биопринтинг солушнс Јусеф Хесуани каже да 95 одсто постојећих штампача користи технологију која не обезбеђује неопходну густину ткива, док руски биоштампач има највећу густину штампања на свету и обезбеђује скоро идеалну сличност одштампаног органа са природним.

Цена руског штампача Фабион је око двеста десет хиљада долара, док слични страни штампачи коштају од двеста хиљада до милион долара, што је такође предност руског производа. Према речима комерцијалног директора Јулије Смирнове, прве примерке новог штампача купиће чувени Универзитет Станфорд, као и Универзитет Харвард.

Истовремено, руска компанија развија сарадњу са фармацеутском индустријом. „Коришћење модела одштампаних на биоштампачу и направљених од култивисаних ћелија омогућиће фармацеутским компанијама да истраже особине нових лекова још у фази преклиничких испитивања. Штампач 'уме' да штампа како здраве тако и патолошке ћелије", објашњава Јулија Смирнова.

Осим тога, компанија ради на стварању магнетног штампача који би се могао користити у свемиру. Магнетне честице у сфероидима и бестежинско стање у свемиру омогућавају штампање модела ткива и органа, и то не слој по слој, већ са различитих страна истовремено, што је много ефикасније. Тај биоштампач би требало да буде послат на Међународну свемирску станицу 2018. године.

Руска компанија такође разрађује биопен, минијатурни биоштампач који би хирург могао да користи, може се рећи, у оперативним условима, то јест ван болнице. Рецимо, биопен ће помоћи у замени оштећених делова коже страдалих од опекотина.

„Тешко је поверовати, али свим овим пројектима се бави тим од петнаест стручњака, уз пет гостујућих експерата", истиче Смирнова.

Приредио Бранислав Јарић

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво