Музика и игра као лек

Истраживачи су спровели студију о врсти и интензитету можданих промена које настају услед тренинга музичко-играчких способности. Добијена научна сазнања могу бити практично примењена на пољу образовања и рехабилитације.

Време проведено на часовима клавира или балета није изгубљено време. Иако деца и млади понекад пружају отпор тим ваншколским активностима, показало се да су њихови родитељи у праву када говоре да је то за њихово добро.

Истраживачи су спровели студију о врсти и интензитету можданих промена које настају услед тренинга музичко-играчких способности.

Јачање неуронских веза

Плес и свирање на музичком инструменту утичу на мозак на различите начине: код играча је присутан општи пораст неуронских веза, док код оних који уче да свирају јачају специфични, одређени неуронски правци.

Кјара Ђакоза, докторанд Универзитета Конкордија и руководилац студије, објаснила је да узрок тих разлика лежи у чињеници да играчи тренирају цело тело док музичари фокусирају тренинг на специфичне делове тела: руке, прсте и уста.

Тренинг можданих функција

Резултати истраживања показују на који начин се мождане структуралне мреже мењају под утицајем одређених тренинга.

Добијена научна сазнања могу бити практично примењена на пољу образовања и рехабилитације.

"Одређене врсте тренинга могуће је селективно форсирати са циљем да се ојачају неке мождане функције или да се донекле компензује одређени недостатак или мождани поремећај", сматра проф. др Вирџинија Пенхјун, шеф Катедре за психологију Универзитета Конкордија.

Приредила: Јелена Радовић Јовановић 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво