Сујеверје као саставни део живота

Ломљење огледала и седам година несреће, проналажење детелине са четири листа као знак предстојеће среће, петак тринаести као баксузан дан...

Сујеверје је више или мање присутно у свакодневном животу људи. Многи га сматрају одликом примитивизма, а оно је уједно за научнике - занимљива заоставштина из паганских времена. Један од најчешћих ритуала је куцање по дрвеној површини, које се јавља код различитих народа

Према старим веровањима, богови су живели у дрвећу, а свако ко их је молио за нешто - морао је да додирне кору дрвета како би ступио у контакт са њима. Ако би се жеља остварила, појединац би поново долазио да захвали божанству на исти начин. Кроз време, куцање по дрвеној површини постало је уобичајени гест ‒ „куцнемо у дрво" када призивамо срећу, када желимо да се одређено стање одржи или када имамо потребу да захвалимо за нешто што се десило а иде нам у корист.
За поједине групе хришћана, свако дрво представљало је крст на коме је Исус разапет, па су на тај начин тражили помоћ од њега.

Куцање у дрво везује се и за страдање Јевреја у Шпанији крајем 15. века, тачније за спасавање њихових живота. Бежећи од инквизиције и озлоглашеног Томаса де Торкемаде, скривали су се у дрвеним синагогама, а да би бегунац био примљен унутра, морао је да „откуца" тајни знак.

Дакле, куцање у дрво није карактеристично само за наше поднебље. У различитим деловима света, обичај се примењује из различитих разлога. Тако у Ирану, када се каже нешто добро о некоме - људи куцну у дрво и изговоре одређене речи да би отерали „злу срећу". У Бугарској верују да се на тај начин човек штити од зла, а у Енглеској се тако призивају у помоћ духови. У Русији и Пољској, када се говори о нечему лошем, куца се у дрво да би се отерала могућност за то, а када се говори о нечем позитивном ‒ куцање означава призивање онога о чему је реч. Код нас и у суседним земљама људи обично куцају у дрво када говоре добро о нечему а не желе да се такво стање промени. У Италији се обичај развио ‒ када сујеверна особа види било шта што је везано за смрт, она додирне гвожђе.

Било како било, куцање у дрво има толико дугу традицију да је немогуће одредити један извор из којег је потекло, а географска раширеност „обичаја" говори и о сложеном путу веровања кроз простор и време.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво