Мед, сунђери и пиво као нови антибиотици

Шта чај, пиво, мед и морски сунђери имају заједничко? Све њих научници разматрају као потенцијалне изворе нових антибиотика. Како многим пацијентима не помаже стандардна антибиотска терапија, неопходно је да се „убице бактерија“ потраже на другом месту.

Бактерије су све чешће отпорне на „класичне" антибиотике, па потреба за новим начинима лечења опасних патогена - постаје скоро акутна. Научници који се баве фармацијом на Кардиф универзитету открили су неколико неочекиваних природних извора за лечење инфекција.

„Много тога што радимо засновано је на науци и технологији, али доста тога има и у знању и искуству из прошлости", рекао је професор Ле Бејли.

Научници, на пример, развијају посебну врсту пива која ће спречавати тровање храном. Проф. Ле Бејли је такође навео да се мед користи већ хиљадама година за лечење рана: „заиста се и даље примењује у болницама код пацијената са неким упорним инфекцијама".

После тестирања бројних узорака меда из свих крајева Велса, тим научника издвојио је врсту из Твивина у Гвинеду, која има исте антибактеријске потенцијале као и чувени „манука" мед са Новог Зеланда.

По лековите биљке не морамо у тропске шуме

Истраживачки тим, предвођен др Џенијем Хокинсом, пронашао је у „најмоћнијем" меду активна антибиотска једињења. Захваљујући посебној Националној бази ДНК података биљака, научници су се потрудили да сазнају које су то биљке и цветове пчеле ʼпосећивалеʼ.

„Раније бисмо, у потрази за егзотичним лековитим биљкама, морали да кренемо у тропске шуме и да се кануом крећемо кроз Амазонију, али зар не би било дивно да свако у свом окружењу (на пример у планинским пределима) пронађе биљке које би поседовале лековита својства?", пита се др Џејмс Блекланд, који у потрази за „убицама бактерија" није отишао даље од локалне кафане.

Блекланд сматра да хмељ из пива делује против бројних патогена. „Хмељ се користи стотинама година за производњу пива. Почетком 18. века пиво се користило за спречавање крварења", каже др Блакланд и додаје да хмељ може бити ефикасан лек за туберкулозу говеда.

Кенијски зелени чај има најјаче антимикробно дејство

Познато је да разне врсте чајева имају антимикробно дејство и да посебно утичу на „лоше" цревне бактерије. Научници су спровели низ истраживања како би одредили која врста чаја има најмоћније дејство полифенола ‒органских хемикалија које уништавају бактерије.

Удружени са компанијама које производе чајеве, научници су анализирали врсте са 37 светских плантажа и закључили да посебно лековиту снагу имају полифеноли зеленог чаја из источне Кеније.

Још једна алтернатива класичним антибиотицима могли би да буду и морски сунђери, међу којима су и они са подручја Кариба.

Др Алекс Бела каже : „Морски сунђери живе у условима који захтевају велика прилагођавања, што значи да поседују особине помоћу којих се успешно боре са конкуренцијом. То значи да су сунђери постали „вешти" у стварању супстанци које „убијају непријатељске ћелије".

Иако је у сунђерима пронађено и тестирано неколико супстанци са антимикробским дејством, научници наводе да је истраживање сунђера као „антибиотика будућности" тек у зачетку.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво