Маслачак није тек досадни коров

Истраживања на животињама показују да маслачак може смањити ниво шећера и „лошег холестерола“ (ЛДЛ) у крви. Ова биљка се већ дуго користи у традиционалној медицини широм света, а подробнији докази о њеном утицају на људско здравље очекују се од нових студија.

Иако многи сматрају да је маслачак (Taraxacum officinale) још један упоран коров, та биљка је богата витаминима А, Б, Ц, и Д и минералима као што су гвожђе, калијум, и цинк.

Стотине врста маслачака расте у умереним регионима Европе, Азије и Северне Америке. У прошлости, корен маслачка и његово лишће коришћени су у лечењу болести бубрега, јетре, код отока, против горушице и за бољу пробаву.

Маслачак се користи као свежа или осушена биљка у различитим облицима, укључујући тинктуре, течне екстракте, чајеве, таблете, капсуле...

У традиционалној кинеској медицини маслачак се користи за лечење стомачних проблема (посебно код упале слепог црева), и приликом тешкоћа у дојењу - запаљења млечних канала или недостатка протока млека. У Европи је коришћен у лечењу грознице, чирева, дијабетеса, дијареје и проблема са очима.

И данас се маслачак употребљава за јачање апетита и као диуретик. У неким крајевима користи се у исхрани у виду салата, док се од цветова прави својеврсно вино. Травари користе корен маслачка за детоксикацију јетре и жучне кесе.

До сада није било квалитетнијих научних студија о лековитости маслачка. Већина истраживања обављана je на животињама, али не постоје научни докази о деловању биљке код људи.

Студије на животињама сугеришу да маслачак може помоћи у нормализацији нивоа шећера у крви и у смањењу укупног холестерола и триглицерида.

Маслачак је подигао ниво ХДЛ ‒ „доброг холестерола" код мишева који су боловали од дијабетеса.

Неколико испитивања на животињама такође указује на то да маслачак може да помогне у смиривању различитих упала.

Иако се маслачак генерално сматра сигурном биљком, до званичних доказа о конкретним лековитим дејствима и правилној употреби, треба се консултовати са лекаром.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво