Дужина секунде ће бити промењена?

Успон науке и технологије условљава све већу прецизност у мерењу времена. Немачки научници пронашли су метод функционисања часовника, који би био до сада најпрецизнији. Нови сат користи атоме стронцијумa и смањује грешку на мање од 0,2 наносекунди током 25 дана.

Скоро 50 година, дужина секунде дефинисана је на исти начин. Истраживачи у Немачкој верују да су пронашли метод функционисања часовника, који би био до сада најпрецизнији. Како наводе „био би толико прецизан, да би, у случају да мери време од Великог праска (од пре 14 милијарди година) каснио само 100 секунди".

Успон науке и технологије условљава све већу прецизност у мерењу времена. Мерење времена и тачност од великог су значаја за напредак технологије и координацију, планирање и одржавање активности када је реч о великим групама људи.

И док би у свакодневном животу људи тешко приметили минималне разлике због различитог, модернијег метода мерења времена, откриће може бити важно за тачност у раду ГПС навигационих система, електро-мрежа и у функционисању компјутерских финансијских мрежа.

Нов начин мерења времена условио би промене у трајању основне јединице рачунања времена - секунде, а самим тим и минута и сата у, наравно, минималном опсегу.

Грешка мања од 0,2 наносекунде

Традиционално, рачунање времена засновано је на идеји клатна. Почев од 1967. године, прихваћена дефиниција секунде каже да је то "трајање од 9.192.631.770 периода зрачења које одговара прелазу између два хиперфина нивоа основног стања атома цезијума 133". Међутим, очекивана грешка код таквих часовника је једна наносекунда на сваких 30 дана.

Рад објављен у часопису „Оптика" описује нови сат који користи атоме стронцијумa и метод израчунавања дужине секунде који смањује грешку на мање од 0,2 наносекунди током 25 дана.

Др Кристијан Гребинг из немачког Националног института за метрологију, где се ради на новом сату, каже: "Оно што смо показали је први корак ка глобалном побољшању мерења времена. Наша студија је прекретница у смислу практичне примене оптичких сатова".

Оптички сатови, који користе ласере за праћење атома или јона у вакуумској комори која је заштићена од спољних утицаја, познати су већ неко време, али су оптерећени проблемима јер су технички компликовани и постоји ризик од престанка њиховог рада.

Друга могућа верзија у промени рачунања времена користи различите елементе, као што су јони и атоми алуминијума уместо стронцијума.

Др Гребинг наводи да је нови метод показао да би већ могао да функционише на практичан и користан начин, али је додао да би формално редефинисање дужине секунде могло да се одложи за још око 10 година.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи