„Гугл“ потврдио постизање квантне надмоћи

Стручњаци у „Гуглу“ потврдили су информацију од пре месец дана да је њиховом квантном компјутеру требало само 200 секунди да реши проблем, за који би најбржем суперкомпјутеру на свету требало 10.000 година.

Информацију о овом технолошком пробоју прво је пренео Фајненшал тајмс, али из „Гугла“ нису желели да коментаришу писање угледног листа све до сада. „Гуглов“ тим навео је да су први пут покренули алгоритам током пролећа користећи 54-кубитни процесор назван „Сикамор“.

„Иако се достигнуће може назвати постизањем квантне надмоћи, то не значи да ће квантни рачунари одједном заменити класичне компјутере. Гуглов квантни рачунар победио је конкуренцију у случају појединачног проблема. Свакодневна примена квантних компјутера можда је и даље деценијама далеко, али је ово ипак велико научно достигнуће“, истакли су из „Гугла“.

Како су објаснили „Гуглови“ научници за квантни хардвер и квантну компјутерску теорију Џон Мартинис и Серђо Боксио, када су овако велики подухвати у питању, добра је пракса за инжењере да постављају јасне краткотрајне циљеве де би демонстрирали да ли њихов дизајн иде у правом смеру.

Квантни компјутери су нова врста рачунарског уређаја који би једног дана могао да решава проблеме које класични рачунари не могу. Уместо серије међусобно повезаних транзистора, који представљају двоопционалне битове (0,1), њихова основна јединица је квантни бит, или кубит, парче хардвера које имитира понашање субатомске честице.

Кубити комуницирају по вероватноћи вођеној теорији квантне механике уместо уобичајених закона логика. И даље постоји систем два избора бинарног кода, али долажење до одговора инкорпорира квантноматематичке идеје запетљавања, поклапања и интерференције.

Захваљујући квантном феномену, квантни рачунари могу да упоредо обрађују огромне количине информација, док традиционални компјутери морају да их обраћују секвенционално, односно постепено.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво