Наградно питање: Шта више зрачи, фен за косу или 5Г мрежа

Податке које 3Г мрежа пренесе за 24 часа, 5Г моћи ће за 3,6 секунди. Технолошки напредак се не може зауставити, али поставља се питање како ће реаговати наш организам када у свакој секунди 90 милијарди електромагнетних таласа удара у наша тела, највише у главу.

Пета генерација мобилних телекомуникација се већ уграђује и комерцијално у целом свету. Један број земаља, у које спада и Србија, још увек ради тестирања, а велики број земаља планира увођење у блиској будућности.

Увођење 5Г мреже је уједно и један од највећих циљева Европске комисије и то постоји као пројекат више година, а Србија је учествовала у припремама тог пројекта, јер се сматра да је та технологија предуслов за коришћење јединственог дигиталног тржишта, наводи гошћа Јутарњег програма, Ирини Рељин из Министарства телекомуникација.

„То би значило да можемо свим услугама, свим сервисима, било које врсте, у било којој индустрији, да приступимо преко тог јединственог тржишта и то преко платформе која би требало да је најдоступнија, а то је мобилна платформа. Да бисмо то задовољили морамо имати огромне протоке и морамо да имамо 5Г мобилну платформу која пружа невероватне могућности“, објашњава гошћа Јутарњег програма.

Рељинова напомиње да у овом тренутку многи научници раде и већ тестирају у експерименталној фази 6Г систем.

Предности 5Г мреже

Тако велике брзине протока какве омогућава 5Г мрежа, значи да ће кашњења бити неприметна. У теорији кашњења износе једну милисекунду, а у пракси то буде око 10 милисекунди, што је на нивоу људске перцепције. То значи да пета генерација омогућава развој сервиса у којима би се заменила интервенција човека.

„5Г мрежа омогућава да у случају изненадних ситуација, у колима, производној хали, било чему, реакција 5Г мреже је готово тренутна, као да радите у реалном времену што омогућава да се проблем реши истом брзином којом би човек то учинио. 5Г је бежични систем, мобилни и омогућава веома брзу реакцију, што је у техничком погледу њена највећа предност“, наводи Ирини Рељин.

Да ли 5Г мрежа зрачи?

Свака од нових генерација мобилних платформи је рађена употребом нових технологија, између осталог и заштитног кодовања. Те технике заштите информација чине да наши корисни сигнали буду боље заштићени, да се једноставније и у условима већих сметњи и шумова могу детектовати. Значи да свака нова генерација има тенденцију опадања снаге којом се емитује, тако да су напади и страховања јавности потпуно неосновани, истиче Рељинова.

Претпоставља да је могући разлог тако великих отпора у јавности чињеница да ће 5Г имати више базних станица које раде при високим фрекфенцијама. Пета генерација јесте прва технологија која ће заћи у високе фрекфенције, али оне су још увек у радиофрекфенцијским опсезима, што значи да то представља нејонизујуће зрачење. Зрачење постоји док је уређај укључен, када га искључите нема ефекта на околне објекте.

Јонизујућа зрачења изазивају деструктивне промене на организму и остављају последице и имају продужен ефекат зрачења. Људи бркају те врсте зрачења, што је још један од разлога што има толико повика на 5Г мрежу, наглашава Ирини Рељин.

Да ли 5Г разара ДНК?

Не, зато што снаге уређаја нису тако велике и фен за косу зрачи више од базне станице за 5Г мрежу.

Да ли изазива убрзано старење?

У салонима лепоте се већ дуго времена користе ласери, а ласери имају знатно виши степен зрачења од 5Г технологије.

Да ли 5Г мрежа изазива нервозу?

Зрачење то сигурно неће изазвати, проблеми могу бити само психолошке природе.

Уништава ли 5Г мрежа пчеле?

Све фрекфенције које се помињу за 5Г мрежу, а то су 700 мегахерца, 3.4 и 3.8 гигахерца, то је 26 гигахерца и 38 гигахерца, оне се све већ користе у телекомуникацијама, тако да би биодиверзитет одавно био уништен да је то тачно.

Број коментара 37

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво