Изненадни преокрет – „Гугл“ и „Хуавеј“ настављају сарадњу

Из министарства за трговину Сједињених Америчких Држава саопштили су да су издали лиценце у трајању од 90 дана компанијама које се баве мобилном телефонијом и интернет провајдингом за рад са „Хуавејом“, како би се постојеће онлајн-мреже одржале и да би се корисници заштитили од безбедносних ризика, преноси „CNBC“.

„Гугл“ планира наставак сарадње са кинеском компанијом у наредних 90 дана, пошто су Сједињене Државе ублажиле рестрикције према компанији која је други на листи произвођача паметних телефона на свету. 

Реч је о изненадном и драматичном преокрету америчког гиганта. Наиме, како CNBC подсећа, из „Гугла“ су у недељу објавили прекид веза са „Хуавејом“, уз усаглашавање са одлуком владе да ту компанију стави на „црну листу“.

Убрзо после те одлуке, министарство за трговину објавило је одобравање деведесетодневних лиценци за компаније које се баве мобилном телефонијом и интернет провајдингом, које се односе на сарадњу са „Хуавејом“, са циљем одржавања постојећих онлајн-мрежа уз омогућавање безбедносне заштите корисника.

Оваква одлука омогућава „Гуглу“ да реализује апдејтовање „Хуавејових“ мобилних телефона који користе Андроид оперативни систем, до 19. августа.

„Ажурирање паметних телефона и безбедност корисника је у интересу свих, и ова привремена лиценца нам омогућава да наставимо да обезбеђујемо софтверске и сигурносне поставке у наредних 90 дана“, саопштио је портпарол „Гугла“ у имејлу који је прослеђен медијској кући CNBC.

Из министарства трговине САД такође су саопштили да ће проценити какве су могућности продужетка лиценци после истека одређених 90 дана.

Крајем прошле недеље, министарство трговине ставило је „Хуавеј“ и 68 других компанија на „црну листу“ која се односи на извоз, што је практично онемогућило приступ компанији „Хуавеј“ добрима произведеним у САД.

За предузећа која се налазе на тој листи, сматра се да су умешана у активности које угрожавају националну сигурност или спољнополитичке интересе САД.

Одлука о издавању лиценци омогућава откривање сигурносних пропуста, као и то да се  „Хуавеј“ укључи у развој стандарда за будуће 5Г мреже, што подстиче компанију да постане транспарентнија. 

Аналитичари упозоравају да ће последице осетити и Американци.

„Данас је спољнотрговинска размена Кине и Америке две милијарде долара дневно, па би ефекат мера могао да буде астрономски. Све то звучи врло привлачно националистима за домаћу употребу, док не падну прве жртве код куће“, сматра аналитичар Данијел Ливин.

„То није само напад на 'Хуавеј'. То је напад на либерални поредак заснован на правилима. То је опасно. Сада се то догађа компанији 'Хуавеј', сутра се може десити било којој међународној компанији", рекао је Абрахал Лиу, представник компаније „Хуавеј“ за Европу.

„Хуавеј“ је други на листи произвођача паметних телефона на свету, по уделу на глобалном тржишту у првом кварталу ове године. Компанија је раније објавила амбиције да жели да постане водећи произвођач паметних телефона до 2020. године.

Око 70 милијарди долара „Хуавеј“ је потрошио прошле године за набавку потребних компоненти, од чега је око 11 милијарди долара отишло америчким фирмама, укључујући "Qualcomm", "Intel" и "Micron Technology". Нешто више од 49 одсто испорука паметних телефона које је произвео „Хуавеј“, у првом кварталу 2019. године, отишло је на тржиште ван Кине, преноси CNBC.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво