Немачка служба: Паметни телефони „Сјаоми“ и „One plus“ највише зраче

„Сјаоми ми А1“ и „one plus 5T“ су паметни тефони који највише зраче, чиме би могли да нашкоде здрављу својих корисника, нaводи се у извештаји надлежне немачке службе, доприносећи новим контроверзама у вези са тим питањем.

Федерална канцеларија за заштиту од радијације Немачке саставила је листу паметних телефона са највишом и најнижом специфичном стопом апсорпције (specific absorption rate  –SAR).

Та јединца исказује фреквенцију радио таласа коју емитује сваки паметни телефон. Што је вредност виша, увећава се могућност да корисници буду изложени потенцијално штетној радијацији.

Кинески „Сјаоми Ми А1“ и „one plus 5T“ показали су се као „највећи преступници“ када је реч о зрачењу. Та два произвођача паметних телефона заузела су чак четири места у категорији уређаја са највишом специфичном стопом апсорпције.

„Сјаоми Ми А1“ имао је највишу вредност САР од 1,75. Следе га „one plus 5T“ са 1,68, „сјаоми ми макс“ (1,58), „оne Plus 6T“  (1,55) и „ХТЦ У12 лајф“ (1,48).

Листа уређаја који највише зраче укључује и популарне моделе попут „гугл пиксела 3 икс-ел“, „пиксела 3“, на седом и 12 месту, док је „ајфон 7“ на деветом (1,38).

Још један престижни уређај компаније „Епл“– „ајфон 8“ заузео је 14. место са 1,32 САР. 

Са друге стране, на листи уређаја који емитују најмање зрачења доминира компанија „Самсунг“ са осам модела од укупно 16 паметних телефона.

На врху листе су „самсунг галакси ноут 7“ и „ЗТЕ аксон елит“ са 0,17, а одмах испод њих су „ел-џи Г7“ и „самсунг галакси А8“ са 0,24 јединица САР.

Нажалост, још не постоје универзалне стандардизоване смернице о безбедном нивоу зрачења које емитују смартфони.

Према немачком сертификату за „безбедно по околину“ назван „Плави анђео“, доња граница за паметне телефоне је 0,6 јединица САР.

Протеклих година више пута се водила дебата у јавности о штетности зрачења које емитују паметни телефони. Нека истраживања тврдила су да зрачење од мобилних телефона може довести до рака и готово исти број који је те наводе одбацио.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво