„Не праве их као некада“, ЕУ уводи право на поправку апарата

Када слушате генерацију „беби-бумера“ из друге половине 20. века, једна од уобичајених замерки овог времена јесте да кућне уређаје „не праве више као некада“. Законодавци у ЕУ и неким америчким државама истог су мишљења, па је на помолу усвајање низа предлога чиме треба да се натерају произвођачи да производе квалитетнија добра која дуже трају и лакше се поправљају.

Уколико вам се уређај поквари након истицања гаранције, у већини случајева можете само да га замените новим. Могућност поправке скоро да не постоји.

Корисници су тако приморани да потроше више новца, глобална хрпа смећа се повећава, а производња нових уређаја који мењају старе само поспешује загађивање и убрзава загревање планете.

Због тога, Европска унија жели да уведе такозвано „право на поправку“ – серију предлога који би натерали произвођаче да праве квалитетније и самим тим дуготрајније уређаје, за које би постојали резервни делови и који би могли лако да се поправљају.

План ЕУ, који разматра и 18 америчких држава, веома је комплексан и контроверзан. Произвођачи истичу да су предложена правила поправке превише стриктна и да ће отежати иновације.

Са друге стране, активисти за заштиту потрошача се жале да је Европска комисија омогућила фирмама да контролишту процес поправке, инсистирајући да већину уређаја морају поправљати професионални мајстори које контролишу произвођачи.

„Тиме се независним мајсторима ограничава приступ резервним деловима и информацијама, па не могу себи да приуште поправљање“, наводи Европски биро за заштиту животне средине.

Разлози због којих су се европски законодавци одлучили за овакав потез су бројни.

Између 2004. и 2012. године, са 3,5 одсто уређаја који су се покварили у првих пет година употребе, дошло је до повећања на 8,3 одсто.

Анализа је показала да је више од десет одсто бачених веш-машина старо мање од пет година.

Још једна студија је показала да ће квалитетнији модел веш-машине, после дводеценијске употребе, смањити емисију угљен-диоксида, због одсуства потребе за њеном заменом. Са друге стране, мање квалитетни модели мораће чешће да буду произвођени, на шта се троше додатни ресурси и ослобађају гасови са ефектом стаклене баште. Разлика током периода од 20 година износи 1,1 тону угљен-диоксида више у атмосфери.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво