„Апачи“ које су Американци продали Јужној Кореји нису употребљиви

Борбени хеликоптери „апач AХ-64E“ који су прављени за Јужну Кореју потпуни су промашај, јер њихови радари нису били у могућности да открију непријатељске мете на тестирању због грешке на софтверу, као ни бродове ни подморнице, наводи сајт „Дифенс њуз“.

„Апачи“ које су Американци продали Јужној Кореји нису употребљиви „Апачи“ које су Американци продали Јужној Кореји нису употребљиви

Шест од 36 хеликоптера произведених у „Боингу“, а који су већ завршили у јужнокорејској армији, опремљено је „Локид Мартиновим“ радарским системима за контролу ватре „лонгбоу“.

Тај препознатљиви систем, постављен изнад ротора, има могућност да истовремено лоцира 128 мета.

Међутим, током оперативних тестова ваздушних удара, одржаних између октобра и новембра прошле године, радар је четири постојеће мете регистровао као 101 мету, наводи се у извештају Одељења за набавку Министарства одбране Јужне Кореје.

На посебним тестовима у планинским пределима, радар је погрешно лоцирао 18 мета на удаљености од шест километара од реалних девет мета, плус још 18 мета на удаљености од три километра од правих пет мета.

Такође, систем није успео да открије ниједну мету током теста над водом, наводи се у извештају.

„Главни разлог за куповину ових хеликоптера био је да откривају и спрече могућу инфилтрацију севернокорејских брзих чамаца или ховеркрафта на погранична острва“, објаснио је члан комитета за одбрану Јужне Кореје.

„Без одговарајућих оперативних могућности радара, не може се користити у таквим мисијама.“

Јужна Кореја, која поседује два батаљона са 36 летелица „апач AХ-64E“, хеликоптере је добила у оквиру уговора склопљеног 2013, за 1,6 милијарди долара.

Ескадрила је под командом јужнокорејске авијације оперативна од децембра прошле године.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи