Стручњаци у Женеви о роботима-убицама

О томе какав би став свет могао да има према тзв. роботима-убицама, односно аутономним футуристичким оружаним системима који би могли да зарате без људске интервенције, тема је о којој ће данас у Женеви разговарати велики број светских стручњака.

Током седмодневног скупа, другог ове врсте, у седишту Уједињених нација у Женеви, разговараће се о могућим начинима регулације оваквих оружаних система, преноси АП.

За сада, потпуно аутономни и компјутерски контролисани оружани системи не постоје, а поједине групе стручњака, које ће имати своје представнике у Женеви, сматрају да би владе и војске требало генерално да спрече развој таквог оружја, јер, како сматрају, постоје ужасни сценарији о томе шта би њихов настанак могао да проузрокује.

Организација за људска права Амнести интернешенел данас је позвала све земље да раде на забрани оваквог наоружања.

„Роботи-убице“ више нису само ствари из научне фантастике, рекао је истраживач вештачке интелигенције Амнести интернешнела, Раша Абдул Рахим, преноси АП и прецизира да овај женевски скуп функционише по принципу консензуса, што практично значи да би само једна земља могла да осујети план производње оваквог наоружања.

Председавајући скупа, који се одржава под окриљем УН, Амандип Гил оценио је да се напредак постиже, те да постоје три табора земаља: један који жели формалну и правну забрану аутономног наоружања, други који се залаже за политички, необавезујући споразум, док трећи не жели никакве промене.

Добитница Нобелове награде за мир 1997. године, Џоди Вилијамс, сматра да Кампања за заустављање робота-убица, која је домаћин скупа, жели „разумну људску контролу“ по питању коришћења аутономних система наоружања.

„Постоји много кретања међу владама, до сада је 26 затражило потпуну забрану“, рекла је Вилијамсова.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи