Естонија, скоро све сем порођаја може преко интернета!

Цела Естонија покривена је бежичним интернетом, деца са седам година почињу да уче информатику, а грађанима је на располагању хиљаду електронских услуга међу којима се издвајају интернет банкарство и здравство, каже бивша министарка спољних послова те балтичке земље Марина Каљуранд.

Естонија, скоро све сем порођаја може преко интернета! Естонија, скоро све сем порођаја може преко интернета!

„То су услуге до којих је људима стало. То их ослобађа корупције и стајања у редовима. Само три ствари морате да урадите ван куће - да се венчате, купите имовину и породите. Све остало можете да урадите онлајн из свог стана“, објаснила је министарка Каљуранд у изјави за Танјуг.

Естонија или „Е-стонија“, како је на недавно одржаном Београдском безбедносном форуму представила своју земљу, у потпуности је увела електронски сервис како за грађане, тако и за управу.

„Први смо увели дигитални потпис, у земљи која има 1,3 милиона становника има 400 милиона потписа. То су велике уштеде“, навела је естонска министарка спољних послова.

На годишњем нивоу то је уштеда од два одсто БДП-а, колико та земља издваја за Нато што значи да је Естонцима одбрана бесплатна.

Естонија је, такође, данас једина земља на свету која има онлајн гласање тако да је на последњим изборима једна трећина Естонаца гласала преко интернета.

„За добро функционисање електронске управе кључно је поверење између грађана и државе. За то је потребно време. Људи неће да следе оно што им се намеће одозго, већ желе да им се обезбеди оно од чега ће имати користи“, наводи Каљурандова.

Зато је, истиче, уведена е-управа, без папирологије, која нуди велике бенефите грађанима штедећи им време и новац.

Та земља је, објашњава естонска министарка, деведесетих година 20. века схватила да жели да успостави нову форму управе која је транспарентна, отворена према грађанима и на томе је политичко руководство радило веома озбиљно.

Како је истакла, направљен је правни оквир за функционисање и финансирање е-управе, пронађена су техничка решења, унапређено образовање, побољшана сајбер безбедност.

Информатика је уведена од првог разреда, напомиње министарка Каљуранд и додаје да треба разбити стереотипе да су информационе технологије само за младе.

„Кључно је било што су људи желели да живе у демократској земљи којом се управља на отворен и транспарентан начин“, објаснила је Каљурандова.

Међу хиљаду услуга које заједно обезбеђују држава, локална самоуправа и приватни сектор издвајају се интернет банкарство, плаћање рачуна и пореза, као и онлајн здравство.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи