Медаље за Олимпијске игре 2020. од електронског отпада?

Јапанске власти истражују могућност израде медаља за Олимпијске игре 2020. године од племенитих метала добијених из електронског отпада, идеју коју су Влади у Токију предложили чланови организационог комитета Олимпијских игара у Јапану, јавља британски јавни сервис Би-Би-Си.

Градови који су домаћини Олимпијских игара традиционално добијају племените метале од рударских компанија, међутим, будући да Јапану мањкају сопствени рударски ресурси, та земља је одлучила да направи корак напред.

Међународни Олимпијски комитет (МОК) развио је строге критеријуме везано за највећи спортски догађај на свету, а исто важи и за начин израде одличја.

На пример, на недавно завршеним Олимпијским играма у Бразилу, злато коришћено за израду медаља добијено је без употребе живе, а трећина сребра и бронзе од рециклираних извора.

Одбачена потрошачка електроника, као што су паметни телефони и таблети, садрже мале количине племенитих и метала ретке земље, укључујући платине, паладијума, злата, сребра, литијума, кобалта и никла, док одбачени кућни уређаји и аутомобили садрже ретке метале, али и базне метале, као што су гвожђе, бакар, олово и цинк.

Рециклажне компаније прикупљају или откупљују тоне тог електронског и индустријског отпада, а затим користе хемијске процесе за одвајање различитих метала.

Највећи део тог посла се одвија у земљама у развоју као што су Кина, Индија и Индонезија, наводи британски сервис. Јапан има једну од највиших стопа рециклаже у Азији, према подацима Организације за економску сарадњу у развој. Ипак, то највише важи за пластику, папир и стакло.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво