Читај ми!

Пензија у дубоком свемиру

Успешно је окончао своју мисију и биће „паркиран“ у дубоком свемиру, далеко од Земље. Тамо ће остати вековима. Последњу команду сателит „Планк“ ће примити у среду.

Свемирска опсерваторија „Планк“, чији је задатак био да истражује дубоки свемир, отићи ће ове недеље у пензију након успешне четворогодишње мисије током које је откривено да је наш универзум 80 милиона година старији него што се раније мислило, саопштила је данас Европска свемирска агенција (ЕСА).

Једном угашен, сателит ће бити „паркиран“ у безбедну орбиту око Сунца, далеко од Земље и Месеца, где ће остати стотинама година.

У ЕСА наводе да је на „Планку“ већ почело пражњење резервоара за гориво, а да ће искључењем трансмитера телескоп дефинитивно „заћутати“.

Процедура којом ће свемирска опсерваторија „Планк“ бити стављена у „трајну безбедну конфигурацију“ слична је оној која је коришћена приликом гашења његовог близанца по конструкцији, телескопа „Хершел“.

Заједно су лансирани 2009. године – сателит „Хершел“ је имао задатак да проучава порекло звезда и галаксија, док је „Планк“ пратио остатке радијације након Великог праска, којим је пре 14 милијарди година настао универзум.

Назван по немачком физичару и оснивачу квантне теорије Максу Планку (1858-1947), сателит је био опремљен џиновским телескопом који је мерио температуру космичке микроталасне позадине (ЦМБ).

Прошлог марта, ЕСА је представила снимак радијације преостале од Великог праска који се састоји од 50 милиона пиксела и који је направљен компилацијом података које је орбитер прикупио.

„Ово је огроман корак у нашем схватању порекла универзума“, рекао је Жан-Жак Дорден, генерални директор ЕСА, приликом објављивања снимка најстарије светлости у космосу.

Подаци су представљали доказ да се свемир шири споријим темпом него што се раније мислило, те да његова старост износи 13,82 милијарде година.

Искључење сателита биће обележено у среду малом свечаношћу када ће научник пројекта Јан Таубер послати „Планку“ последњу команду.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи