Читај ми!

Кинези изградили зид и на интернету!

Чак два милиона људи мотри на десетине милиона постова које Кинези свакодневно остављају на интернету. Та невероватна мера је предузета јер се власти плаше да би попуштање стега довело до немира или политичких промена.

Кина је упослила два милиона људи како би пратили на који начин грађани користе интернет, пренели су кинески државни медији.

Влада и приватне компаније унајмили су раднике да би мотрили на десетине милиона постова које Кинези свакодневно постављају на интернету.

Њихова главна мета су друштвене мреже и блогови, што се показало прилично тешким за државну контролу.

Службеници, унајмљени као „аналитичари мишљења на интернету“, претражују странице, попут микроблог сервиса Веибо (Weibo) и на основу једноставног претраживања по кључним речима прате огромну количину података и фотографија.

Сматра се да они имају подршку технологије која може да анализира милионе постова на сат, у Кини и ван њених граница.

Тачан број људи које је кинеска влада упослила да прате интернет саобраћај дуго је био предмет нагађања. Власти наводе како се плаше да би попуштање стега довело до немира или политичких промена.

Велики број веб страница које су уобичајене у западном свету, попут Фејсбука и Гугл Мапса, забрањене су у Кини, а влада инсистира на проверама свих сајтова који желе да раде у земљи.

Програмери из целог света покушали су да либерализују кинеску политику о интернету, познату као „велики кинески заштитни зид“, тако што су правили програме који су корисницима омогућавали да виде забрањене садржаје.

Откривено је, такође, да је компанија Епл оптужена за „подилажење“ влади јер је повукла један такав програм са кинеског „Еп стора“ (App Store).

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво