Читај ми!

Куповина се сели на интернет

Када одлучују шта ће купити, па чак и када су у питању храна и пиће, потрошачи у Србији све чешће користе интернет као извор информација. Трговина и услуге све бржим корацима селе се у онлајн простор, што компанијама доноси уштеде, а потрошачима комфорнију куповину.

Прошле године купци у Србији највише су претраживали интернет пре путовања и куповине малих техничких уређаја. Већина почне са претрагом недељу дана пре доношења коначне одлуке.

То су резултати истраживања „Гугла“ спроведеног у сарадњи са компанијама "IAB Еvrpa" и "ТNS Infratest". У истраживању је учествовало више од 2.500 посетилаца сајтова у 26 земаља.

Посматрано је 36 различитих категорија, од малопродаје до финансија. Трговина и услуге се све бржим корацима селе на интернет, што компанијама доноси уштеде, а потрошачима комфорнију куповину.

Према речима трговаца, интернет игра све важнију улогу и када се бирају храна и пиће.

„У нашој компанији свакога месеца куповина преко интернета бележи раст од 15 одсто, што је значајно више у односу на традиционалну куповину. Најчешћи купци, односно корисници овог сервиса јесу брачни парови са децом који су запослени, као и особе са инвалидитетом које све више користе услуге овог сервиса“, рекла је Оливера Ћирковић из „Универекспорта“.

Просечна потрошачка корпа у онлајн куповини, истакла је Ћирковићева, знатно је већа него у традиционалној, што је такође значајан податак.

Чак 69 одсто оних који су који су у Србији купили нешто у малопродаји претходно је претражило интернет, а само 18 одсто куповина учињено је онлајн. У Словенији, на пример, број таквих трансакција већи је за пет посто.

Велика Британија и скандинавске земље највише су одмакле у коришћењу интернета при куповини. Стручњаци кажу да у нашем региону та област није довољно искоришћена.

„Тржиште електронске трговине Србије расте просечном годишњом стопом већом од 50 одсто. Да бисмо то одржали или повећали потребно је увести нови Закон о платним услугама који ће увести појам електронског новца и могућност плаћања мобилним телефоном и променити Закон о рачуноводству који ће увести појам електронске фактуре“, презизирала је Jелена Јовановић из Привредне коморе Србије.

Интернет куповини иде у прилог и то што више од два милиона и 400.000 грађана Србије користи интернет свакодневно или скоро свакога дана, што је 300.000 више него прошле године. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво